Euro
10.3613
0.41%
Dolar
8.8673
0.57%
Altın
496.15
-0.01%
Borsa
1.388
-0.27%
Bitcoin
373.085
-4.05%
19ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 19 C

  Sigaradan maktu vergisi alınacak

  Tütün mamullerinde iki tip vergi uygulanıyor. Bu vergilere ek olarak paket başına 'maktu vergi' uygulaması geliyor.
  • 18.04.2012 - 16:54
  Sigaradan maktu vergisi alınacak

  Sigaradan maktu vergisi alınacak #1

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tütün vergilemesinde etkinlik ve Avrupa Birliği (AB) örneklerine uyum anlamında bir adım attıklarını belirterek, şu anda tütün ve tütün mamulleri için iki tip vergi bulunduğunu hatırlattı.

  PAKET BAŞINA 'MAKTU VERGİ' UYGULAMASI

  Bunlardan birinin asgari maktu vergi, ikincisinin ise paket satışfiyatı üzerinden yüzde 65 oranında alınan nispi vergi olduğunu anlatan Şimşek, "Bunlardan hangisi yüksekse o uygulanıyor. Şimdi bu vergilere ilave olarak, paket başına maktu vergi uygulaması öngören yeni bir modele geçiyoruz" diye konuştu.

  Bilindiği üzere, satış fiyatı 3.5 TL altı olan sigaralarda maktu vergi nisbiden yüksek kaldığı için maktu vergi ödeniyor. Pazarın büyük çoğunluğunu oluşturan 3.5 TL üzeri fiyatlı sigaralarda ise vergi nisbi olarak alınıyor, bu da devletin vergi gelirinin belirlenen fiyat üzerinden alınabilmesi sonucunu doğuruyor. Yeni modelde her sigara paketi için maktu vergi ödenmesi, böylece sigara şirketlerinin fiyatı nasıl belirlediklerinden bağımsız vergi gelirinin garanti altına alınması planlanıyor.

  'VERGİ ARTIŞI SÖZ KONUSU DEĞİL'

  Şimşek, herhangi bir vergi artışının söz konusu olmadığını vurgulayarak, "Biz sadece burada Bakanlar Kurulu'na bir yetki alıyoruz. Bakanlar Kurulu, sistemde bu etkinliği artırmaya yönelik bu çerçeve düzenleme, yani yeni bir model oturtma konusunda yetkiye sahip olacak" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir