Euro
9.3516
-0.39%
Dolar
7.8137
-0.74%
Altın
449.33
-1.9%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
141.001
1.59%
14ºC
İstanbul
Puslu bulutlar 14 C

  Sigorta primlerine yeni düzenleme geldi

  Hazine, özel sağlık sigortalarına yönelik hazırladığı yönetmelik ile sağlık sigortacılığının kurallarını netleştirdi.
  • 23.10.2013 - 14:11
  Sigorta primlerine yeni düzenleme geldi

  Sigorta primlerine yeni düzenleme geldi #1

  Hazine, özel sağlık sigortalarına ilişkin hazırladığı yönetmelik ile yedi yıl aradan sonra hem vatandaşların mağduriyetini hem de sigorta şirketlerinin tereddütlerini gidermek üzere önemli bir adım attı.

  ÖZEL SAĞLIK SİGORTALARI YÖNETMELİĞİ İÇERİĞİ

  Özel Sağlık Sigortaları Yönetmeliği bilgilendirme ve teklif, sözleşme türleri, ömür boyu yenileme garantisi, katılım sertifikası, plan değişikliği ve geçiş işlemleri, sözleşme iptali, sigorta süresinin sona ermesinden sonraki tedavilere ilişkin genel hükümler ile özel sağlık sigortası tarifesi, sağlık bilgileri ve bilgilerin gizliliği, tamamlayıcı ve destekleyici sağlık sigortası ürünlerine ilişkin diğer hükümleri ve sağlık sigortacılığında çalışma esaslarını kapsıyor.

  'SAĞLIK BİLGİLERİNİ İSTEYEN VERECEK'

  Yeni yönetmeliğe göre, şirket sigortalının yazılı onayını alarak, sigortalıyı tedavi eden kişi ve kurumlardan bilgi alma ve belge isteme hakkına sahip olacak. İhtiyaç görmesi halinde, sigortalının sağlık durumunun tespiti için hekim görüşünün alınmasını isteyebilecek. Ancak bunun masrafları şirket tarafından karşılanacak.

  'HASTA OLDUN, PRİMİN YÜKSELDİ'

  Sigorta şirketleri ile vatandaşları en sık karşı karşıya getiren konuların başında ‘ömür boyu yenileme garantisi’ bulunuyor. Hazine, yeni yönetmelikle bu sorunları en aza indirmek için kuralları net şekilde ortaya koyuyor. Bu da 'ömür boyu yenileme garantisinin' ne olduğu tanımıyla başlıyor.

  HASTANEDE OLAN AMA SÖZLEŞMESİ YENİLENMEYENLER  

  Sigortanın sona erme tarihinden önce sigortacı tarafından kabul edilen yatarak tedavi teminatı, sözleşme süresinin sona ermesi ve yeni bir sözleşmenin yapılmaması durumunda; asgari on gün olmak üzere özel şartlarda belirtilen süreyi ve teminat limitini aşmamak kaydıyla devam edecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir