Petrol
84.06
1.45%
Euro
17.848
0.64%
Dolar
18.4739
-0.01%
Altın
971.74
0.91%
Borsa
326
0.00%
Bitcoin
374.657
7.32%
21ºC
İstanbul
Çok bulutlu 21 C

  Şimşek: Hurda araç teşviki söz konusu değil

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uzun süredir konuşulan, "hurda araç teşviki" beklentilerini sona erdirdi.
  • 29.09.2013 - 13:29
  Şimşek: Hurda araç teşviki söz konusu değil

  Şimşek: Hurda araç teşviki söz konusu değil #1

  Mehmet Şimşek, eski araçların trafikten çekilmesi ve yenileriyle değiştirilmesinin teşvik edilmesi gibi bir çalışmanın hiçbir zaman gündemlerinde olmadığını bildirdi.

  Maliye Bakanlığı olarak araçları hurdaya ayırarak, teşvik vermeyi doğru bulmadıklarını belirten Şimşek, şunları kaydetti:

  "Bu konuda çeşitli spekülasyonlar, beklentiler var. Araçlarını hurdaya ayırıp, yeni araç almak isteyenlere ÖTV indirimi sağlanacağı gibi beklentiler var ama ÖTV teşviki söz konusu olamaz. Buna sadece bir gider kaybı olarak da bakmayız. Böyle bir teşvik, tüm makro ekonomik parametreleri olumsuz etkileyeceği gibi ithal araç talebini de patlatır."

  "BÖYLE BİR RİSK ALAMAYIZ"

  Böyle bir talep artışının da cari açığı artıracağına dikkati çeken Şimşek, hükümet olarak bir yandan cari açığı azaltıcı çalışmalar yaparken, hurda araç teşviki ile tüm bu çalışmaları boşa çıkartacak adımları atmayacaklarını ifade etti.

  Öte yandan, konunun gerek Orta Vadeli Program'da öngörülmediğini gerekse de Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) görüşülmediğine dikkati çeken Şimşek, "Böyle bir teşvikin verilmesi, ekonomik parametrelerin bozulması anlamına gelir ki biz böyle adımlara soğuk bakıyoruz. Bu bir risktir. Maliye Bakanlığı olarak böyle bir riski göze alamayız" dedi.

   


  Görüş Bildir