Euro
10.447
0.76%
Dolar
8.776
0.44%
Altın
501.36
1.15%
Borsa
1.387
-0.32%
Bitcoin
290.510
-3.24%
25ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 25 C

  Sinop’ta pandemi sebze fidesi satışlarını artırdı

  Sinop’ta bahar aylarının gelmesiyle birlikte sebze ekimine başlanırken, pademinin fide satışlarını artırdığı kaydedildi.
  • İHA
  • 24.05.2021 - 13:25
  • Güncelleme : 24.05.2021 - 13:34
  Sinop’ta pandemi sebze fidesi satışlarını artırdı

  Koronavirüs salgınında evlerde kalmanın ve sebzenin ön plana çıkması, tüm yurtta olduğu gibi Sinop'ta da sebze fidesine ilgiyi artırdı.

  BAHÇE VE BALKONLARDA SEBZE FİDESİ

  Koronavirüs nedeniyle sokağa çıkamayan vatandaşlar bahçe ve balkonlarında sebze meyve üretimine başladı. Kişisel izolasyon ve sokağa çıkma kısıtlamalarında evlerinde kalan vatandaşlar, stres atmak ve boş zamanlarını değerlendirmek için balkon ve bahçelerinde sebze yetiştirmeye yöneldi.

  FİDE SATIŞLARI İKİYE KATLANDI

  Evlerinde kalan vatandaşların sebze yetiştiriciliğine başlaması ise fide satışlarını ikiye katladı. Bahçesine veya saksıya fideleri dikecek olan vatandaşlar, ziraatçılara ve pazar yerlerine akın ediyor. Tezgahlarda yerini alan fideler görsel şölen oluşturarak vatandaşların ilgisini de çekiyor.

  Sinop’ta pandemi sebze fidesi satışlarını artırdı #1

  PANDEMİ DÖNEMİNDE GIDA VE TOPRAĞIN DEĞERİ ÖNE ÇIKTI

  Pandemi döneminde gıdanın toprağın değerinin daha öne çıktığını anlatan Ziraat Mühendisi Göksel Demirel, bazı vatandaşların saksıya bile sebze fidesi diktiğini söyledi.

  Demirel, “Yöremizde yoğun bir şekilde sebze fidesi dikimi yapılıyor. Bunun için domatesten karpuza kadar birçok çeşit fidenin satışını yapıyoruz. Fideler tarlalara dikildiği gibi, çok sayıda vatandaş evlerinin bahçelerine de dikiyor. Saksılara bile sebze fidesi diken var. Herkes bir şeyler alıp dikiyor. Onun için fide satışları arttı. Bu dönemde insanlar gıdanın farkına vardı.” dedi.

  "VATANDAŞLAR DOĞAL YAŞAMA YÖNELDİ"

  Geçmiş yıllara oranla satışların iki katına çıktığını söyleyen Demirel, "Geçtiğimiz yıllara oranla işler daha güzel olmaya başladı. Pandemi vatandaşları doğal yaşama yöneltti. İmkanı olan vatandaşlar toprak bulduğu her yerde bir şeyler yetiştirmek istiyor. Toprağın ve gıdanın önemi bu dönemde daha da arttı. Fide satışları ikiye katlandı." şeklinde konuştu.

  Sinop’ta pandemi sebze fidesi satışlarını artırdı #2

  EN ÇOK DOMATES, BİBER, SALATALIK VE PATLICAN YETİŞTİRİYORLAR

  Bahçesi olmayan vatandaşın balkonlarda veya evlerinin kapısında saksılarda ürün yetiştirdiğini belirten Demirel, "Salgınla birlikte evde daha çok vakit geçiren vatandaş, kendi sebzesini üretmek istiyor. Fide talebi çok. Yetişmekte güçlük çekiyoruz. En çok domates, biber, salatalık ve patlıcana ilgi var. Kavun ve karpuz da satılıyor." ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir