Petrol
93.49
-1.69%
Euro
18.2863
0.18%
Dolar
17.959
0.01%
Altın
1.026
-0.16%
Borsa
2913
1.96%
Bitcoin
431.767
-1.12%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C

  S&P'den 4 ülkeye not indirimi

  Standard & Poor’s, Kazakistan, Venezuela, Bahreyn ve Umman'ın kredi notlarını birer kademe aşağı çekti, Suudi Arabistan'ın "durağan" olan kredi görünümünü "negatif"e çevirdi.
  • AA
  • 10.02.2015 - 10:44
  S&P'den 4 ülkeye not indirimi

  S&P den 4 ülkeye not indirimi #1

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) Kazakistan, Venezuela, Bahreyn ve Umman'ın kredi notlarını, gerileyen petrol fiyatlarının kamu gelirlerini ciddi oranda azaltması nedeniyle düşürdü.

  BİRER KADEME AŞAĞI ÇEKİLDİ

  S&P'den yapılan yazılı açıklamalara göre, Kazakistan, Venezuela, Bahreyn ve Umman'ın kredi notları birer kademe aşağı çekildi, Suudi Arabistan'ın "durağan" olan kredi görünümü "negatif"e çevrildi.

  VENEZUELA MÜCADELE EDİYOR

  Kuruluş, not indirimlerinin genel olarak son 7 ayda yüzde 50'nin üstünde değer kaybeden ham petrol fiyatlarının tahminlerindeki revizyondan kaynaklandığını bildirirken, Venezuela'nın buna ilaveten döviz kurundaki zayıflama, yüksek enflasyon ve durgunlukla da mücadele ettiğini belirtti.

  S&P, ham petrol fiyat beklentisini bu yıl için varil başına 80 dolardan 55 dolara, gelecek 3 yıl içinse 85 dolardan 70 dolara revize etmişti. Bu durumun petrol üreticisi ülkelerin bütçe açığı ve büyüme oranlarına yönelik tahminleri olumsuz etkilediğini belirten S&P, petrol fiyatlarının artmaması durumunda ilave indirimlerin gelebileceği uyarısında bulundu.

  KREDİ NOTLARINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

  Venezuela'nın notu "CCC+"dan "CCC"ye, Kazakistan'ın notu "BBB+"dan "BBB"ye, Bahreyn'in notu "BBB"den "BBB-"ye ve Umman'ın notu "A"dan "A-"ye revize edildi. Bu ülkelerin not görünümleri de Umman hariç "negatif" olarak teyit edilirken, S&P, Umman'ın not görünümünü "durağan" olarak korumaya devam etti.

  Standard & Poor's için "BBB-" ve yukarısı "yatırım yapılabilir" seviye olarak kabul ediliyor. "BB+" ve aşağısı ise "yatırım yapılamaz" ya da "çöp" seviye anlamına geliyor. Buna göre, Venezuela'nın notu bu seviyenin 8 kademe daha aşağısında kalıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir