Petrol
76.63
0.63%
Euro
19.6351
-0.27%
Dolar
18.6408
0.01%
Altın
1.075
0.37%
Borsa
5005
3.08%
Bitcoin
324.471
-0.33%
15ºC
İstanbul
Bulutlu 15 C
  SPK’dan Turkcell’e ek süre

  SPK’dan Turkcell’e ek süre

  SPK, Turkcell Hizmetleri AŞ'ye genel kurul yapması için ek süre tanıdı.
  • 24.05.2013 - 22:28

  SPK’dan Turkcell’e ek süre #1

  Sermeya Piyasası Kurulu, gerekli bilgilendirme ve uyarıların yapılıp süre tanınmasına rağmen bağımsız yönetim kurulu üyelerini atamayan ve esas sözleşme değişikliklerini yapmayan Turkcell'le ilgili önemli bir karar almış ve Turkcell'in Yönetim Kurulu üyelerinden, Mehmet Bülent Ergin, Tero Erkki Kivisaari ve Oleg Adolfoviç Malis'i Yönetim Kurulu Üyeliği görevinden alarak, yerlerine Ahmet Akça, Atilla Koç ve Mehmet Hilmi Güler'i atamıştı.

  YENİ ATAMALAR YOLDA

  SPK, Turkcell Hizmetleri AŞ'ye Kurul kararını takip eden 30 gün içerisinde Genel Kurul yapmasını, aksi takdirde yönetim kurulunun toplanabilmesi ve karar alabilmesi için gerekli olan ve bağımsızlık kriterini sağlayan asgari sayıda üyenin, Kurulca resen atanmasına karar verdi.

  30 GÜN SÜRE

  SPK Haftalık Bültenine göre, Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ'nin, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 17. maddesi hükümlerine uyum sağlamasını teminen alınacak tedbirlerin belirlenmesi hususunun değerlendirildiği Kurul toplantısında; genel kurul toplantısının Kurul karar tarihinden itibaren 30 gün içerisinde yapılmasını teminen genel kurulu toplantıya çağırmasının Turkcell yönetim kurulundan talep edilmesine karar verildi.

  "YÖNETİM KURULU, GENEL KURULU TOPLANTIYA ÇAĞIRMAZSA…"

  Ayrıca, kurulca verilen süre içerisinde yönetim kurulunun genel kurulu toplantıya çağırmaması veya bu süre içerisinde genel kurulun toplanarak uyum için gerekli kararları almaması halinde 6362 sayılı Kanunun 17. maddesinin ikinci fıkrası ve Kurulun Seri: IV, No: 56 sayılı Tebliği'nin 5. maddesinin 12. fıkrası uyarınca yönetim kurulunun toplanabilmesi ve karar alabilmesi için gerekli olan ve bağımsızlık kriterini sağlayan asgari sayıda üyenin, yerlerine usulüne uygun yeni atamalar yapılıncaya kadar görev yapmak üzere Kurulca resen atanacağı hususunda şirketin bilgilendirilmesine karar verildiği belirtildi.

  OLAYIN GEÇMİŞİ

  Turkcell tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan açıklamaya göre, şirket ana sözleşmesinde toplantı nisabının yüzde 51 olması, Turkcell Holding AŞ'nin yüzde 51 hisseye sahip olması ve Turkcell Holding AŞ temsilcisinin toplantıda hazır bulunmaması nedeniyle toplantı nisabının sağlanamadığı ve nisap yetersizliği nedeniyle toplantının yapılamadığı belirtildi.

  SPK’dan Turkcell’e ek süre #2


  Görüş Bildir