Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
491.799
-1.24%
12ºC
İstanbul
Puslu güneşli 12 C
  Suriye’den geçemeyen Türk nakliyecinin yeni yolu: İsrail

  Suriye’den geçemeyen Türk nakliyecinin yeni yolu: İsrail

  Suriye’de devam eden iç savaş nedeniyle zorlanan ve maliyetleri artan Türk nakliyeciler, çözümü İsrail’de buldu.
  • 31.08.2013 - 15:32

  Suriye’den geçemeyen Türk nakliyecinin yeni yolu: İsrail #1

  Türkiye ile Ortadoğu ülkeleri arasındaki en önemli ticaret yolu olan ve iç savaş nedeniyle kullanılamaz hale gelen Suriye güzergahı, Türk nakliyecileri bir hayli zorluyor. İşleri neredeyse durma noktasına gelen nakliyeciler, bu krizi aşabilmek için farklı yollar bulma arayışına girdi. Bazı firmaların, az bilinen bir yol olan İskenderun-Hayfa güzergahını kullanmaya başladığını belirten Financial Times, geçen yılın kasım ayından bu yana yaklaşık 2 bin Türk kamyonunun bu yolla yük taşıdığını bildirdi.

  İHRACAT ARTIYOR

  İsrail yetkililerinin bugüne kadar söz konusu güzergahla ilgili açıklama yapmadığını vurgulayan gazete, iki ülke ilişkilerinde yaşanan krize rağmen 2009'dan bu yana İsrail'den Türkiye'ye ihracatın yüzde 60 artışla 1.5 milyar dolara, Türkiye'den İsrail'e ihracatınsa yüzde 40 artışla 2 milyar dolara yaklaştığı vurgulanıyor.

  KÖRFEZ ÜLKELERİNDEN DE GEÇEBİLİYORLAR

  İsrail-Türkiye arasındaki gerginliğe rağmen ticaretin sürdüğünü ifade eden gazete, İskenderun'dan gemiyle İsrail'in Hayfa limanına gelen kamyonların, Ürdün sınırına geçtiğini yazdı.

  Ürdün'e kadar gelen kamyonlar, çoğu kez mallarını sınırda bekleyen acentelere ya da bu ülkedeki alıcılara teslim ederken, kimi zaman Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ya da Kuveyt'te geçtikleri belirtiliyor. Şu sıralar Türk nakliyecilerin en çok Mısır limanları ve Süveyş Kanalı üzerinden geçiş yaptığı da bildiriliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir