Petrol
96.55
0.02%
Euro
18.2594
-0.01%
Dolar
18.083
0.02%
Altın
1.022
0.06%
Borsa
302
1.34%
Bitcoin
426.041
0.31%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C
  Suudi Arabistan'dan Rusya'ya: Esad'ı bırak petrol yükselsin

  Suudi Arabistan'dan Rusya'ya: Esad'ı bırak petrol yükselsin

  Suudi Arabistan'ın Suriye konusunda Rusya'ya karşı petrol kozunu kullandığı iddia edildi.
  • 05.02.2015 - 03:14

  putin suudi

  Amerikan New York Times gazetesinde yer alan habere göre; Suudi Arabistan yönetiminin Rusya yönetimi ile petrol fiyatları ve Suriye konusunda gizli bir görüşme yaptığı iddia edildi.

  Rusya'nın petrol fiyatlarının yükselmesine ihtiyacının olduğu, Suudi Arabistan'ın ise Suriye'de barışı istediği ve bunun için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir anlaşma yapmaya hazır olduğu iddia edildi.

  ESED'İ D BIRAK, PETROL ÜRETİMİNİ AZALTALIM

  ABD Devlet Başkanı Barack Obama İdaresi'ndeki kaynağa atıfta bulunan NYT, Suudi Arabistan'ın, Kremlin'in Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esed'i desteklemeyi durdurması durumunda petrol üretimini azaltacağına yönelik söz verdiğini yazdı. Suudi Arabistan heyetinin 2014 yılının Kasım ayında yaptığı Moskova ziyareti sırasında Suriye konusuna çok önem verildiğini belirten gazete, son birkaç aydır Rusya ile Suudi Arabistan arasında çok gergin gayri resmi diyaloğun devam ettiğini bildirdi. NYT, söz konusu bilgileri, diplomatik, istihbarat ve siyasi alanlardaki birkaç kaynağından aldığını açıkladı.

  SUUDİ YETKİLİ: BARIŞ İÇİN ANLAŞIRIZ

  Gazeteye konuşan Suudi Arabistanlı diplomat, Rusya ile görüşme yapan Riyad yetkililerinin ABD'yi etkileyebileceğini söylediğini belirtti. Suudi diplomat, "Petrol Suriye'deki barışı sağlamaya yardımcı olursa, Suudi Arabistan'ın anlaşma yapmaması için hiçbir sebep görmüyorum" dedi.

  Petrol fiyatlarının düşmeye başladığı 2014 yılının yaz aylarında Suudi Arabistan yetkilileri, petrol fiyatların arz ve talep konusunda küresel durumu yansıttığını ve Riyad'ın jeopolitikayı ekonomi ile karıştırmadığını ifade etmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir