Petrol
96.95
-0.10%
Euro
18.4191
0.02%
Dolar
17.8753
0.04%
Altın
1.028
-0.09%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
428.642
2.82%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Taksimetrelere kelebek mühür ve çelik tel zorunluluğu

  Taksimetrelerin damgalanmasında kelebek mühür ve bağlantı elemanı olarak çelik tel kullanım zorunluluğu getirildi.
  • 30.11.2014 - 11:10
  Taksimetrelere kelebek mühür ve çelik tel zorunluluğu

  taksi

  Taksimetrelerin damgalanmasında kelebek mühür ve bağlantı elemanı olarak çelik tel kullanım zorunluluğu getirildi. "Taksimetre Muayene Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlandı.

  KELEBEK MÜHÜRLEME SİSTEMİ

  Buna göre, damga, muayene servisleri tarafından muayene sonucu uygun olduğu anlaşılan taksimetrenin, ayarlarına müdahale edilebilecek tüm noktalarına, muayene işlemleri tamamlandıktan sonra geri dönüşümsüz olarak bir kez kullanılabilen, çıkartıldığında tahrip olan ve üzerinde bu yönetmelik hükümlerinin gerektirdiği bilgileri taşıyan kelebek mühürleme sistemi olarak tanımlandı.

  ÜÇ İŞ GÜNÜNE UZATILDI

  İlk muayenesi yapılmış taksimetrelerin taksiye montajının yapılması halinde ilk muayene geçerlilik süresine bakılmaksızın muayene servislerince muayenesinin yapılması süresi daha önce aynı gün içerisinde yapılması gerekirken, değişiklikle bu süre üç iş gününe uzatıldı.

  MUAYENESİ YAPILMAYAN TAKSİMETRELER KULLANILMAYACAK

  Muayene servisleri tarafından muayenesi yapılmayan taksimetreler taksilerde kullanılamayacak. Tarife değişikliklerinde ilgili kurum/kuruluşlar tarafından tarifenin yayımlanıp, tamir-ayar servisleri tarafından taksimetrelere tarife yüklemesi yapıldıktan sonra en geç 15 gün içerisinde periyodik muayenesi muayene servislerine yaptırılacak. Damgalamada kelebek mühür kullanılacak, bağlantı elemanı çelik tel olacak ve taksimetrelerin tüm marka ve modellerine uygulanabilecek.

  Taksimetrelere kelebek mühür ve çelik tel zorunluluğu #2

  BİR AY SONRA YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR

  Servis, taksilerde kullanılan tüm marka ve model taksimetrelerin muayenelerini bu yönetmelik hükümlerine göre gerçekleştirmekle yükümlü olacak ve başvuruda ibraz ettiği işaretlemeleri içeren tek tip damga dışında damga kullanamayacak. Düzenleme, yayımı tarihinden bir ay sonra yürürlüğe girecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir