Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.721
0.35%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Taksitli alışverişe sınırlama geliyor

  Kart borçlarının önüne geçmek isteyen hükümet taksitlere sınır planlıyor.
  • 06.11.2013 - 08:13
  Taksitli alışverişe sınırlama geliyor

  Taksitli alışverişe sınırlama geliyor #1

  Türkiye'de kredi kartı sistemi hükümetin aldığı yeni tedbirler ile ilginç bir noktaya geldi. Geçmişte iç tüketimin canlanmasında teşvik edilen kredi kartları, şimdi yeniden yerini senete bırakma seçeneğiyle karşı karşıya. Yapılan harcamaların kayıt altına alınması için bankacılık sektörünün kredi kartı uygulamalarını destekleyen hükümet ve ilgili düzenleyici kurumlar (Ekonomi Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu-BDDK), bir ay önce kredi kartı için ayrılan karşılıkları artırarak dolaylı olarak bankalara 'kredi kartı taksitlerini azalt' mesajı verdiler.

  'AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZAT'

  Genel karşılıklar yönetmeliğinde yapılan bu düzenlemenin yanı sıra bankaların müşterilerine verdiği kredi kartı limitlerini gelire göre düzenleyerek banka müşterilerine de 'ayağını yorganına göre uzat' mesajı veren hükümet, alınan tedbirlerin yeterli olmadığını düşündüğü için BDDK'ya sektörlere göre taksit sınırlaması görevini vermiş durumda.
  BDDK da, taksit uygulaması bulunmayan gıda ve akaryakıt sektörleri dışındaki neredeyse tüm kategorilerde taksit kısıtlanmasının nasıl olması gerektiği konusunda kafa yoruyor.

  ZORLAYICI OLUR

  Bankalar ile kredi kartında geçilecek olan yeni dönem üzerinde görüşmeler yapan BDDK yönetimi tatil, beyaz eşya, kuyum, mobilya, elektronik ve giyim sektörlerindeki kredi kartı taksitlerinin kaldırılmasını veya azaltılmasını planlıyor.
  Taksitteki yeni uygulamaların ekonomiye yapacağı etkileri hesaplayamaya çalışan BDDK'nın taksitleri tamamen yasaklamasının zarar verici sonuçlara yol açacağını belirten bazı bankacılar, taksitlerin düşürmesinin şimdiden sözü edilen sektörlerdeki esnaflar üzerinde etkisi olduğunu savunuyor.
  Buna göre esnaflar müşterilerini kredi kartı yerine senede yönlendiğini belirtiyor. Hatta burada 24 aya uzanan vadeler konuşuluyor.
  Gelire göre limit uygulamasının müşterilerin gereksiz kredi kartı harcamalarından uzak durmalarını sağlayacağını ifade eden bankacılar, taksit sınırlandırmasının ekstra zorlayıcı düzenleme olarak yorumluyorlar.

  PARA BULAMAYINCA

  Bankaların kredi kartına 12 ayın üzerinde taksit yapmadığını ifade eden bankacılar, taksitin azalması nedeniyle söz konusu sektörlerde satış yapan işyeri sahiplerinin paylarına düşen maliyet nedeniyle fiyat artırdığını, kendileri ile pazarlığa giren müşterilerine de 'Taksit istemiyorsan 24 aylık senet yap' dediklerini iletiyorlar.
  Otomobil satışlarında getirilmesi düşünülen araç bedelinin yüzde 25'inin müşteri tarafından ödenmesi şartının ise alıcıları başka yöne yönelteceğini belirten bankacılar, 'Zor bir ödeme girildi. Eşinden dostundan para bulamayan, bu uygulamalar karşısında başkasına gidecek veya senede yönelecek. Henüz düzenleme çıkmadı ama son üç aydır bu yönde etkiler görüyoruz' dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir