Petrol
111.94
-0.45%
Euro
17.3891
0.01%
Dolar
16.6878
0.30%
Altın
979.27
0.65%
Borsa
2417
0.62%
Bitcoin
322.649
-4.47%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Taner Yıldız: Çevreciler tasarruf için tencere tava çalsın

  Enerji Bakanı Yıldız, nükleer enerji karşıtı çevreci sivil toplum örgütlerine ilginç bir çağrıda bulundu.
  • 09.02.2014 - 07:32
  Taner Yıldız: Çevreciler tasarruf için tencere tava çalsın

  Taner Yıldız: Çevreciler tasarruf için tencere tava çalsın #1

  "Enerji Hanım" ve "Enerji Çocuk" projelerinin ardından Enerji Bakanlığı ile Enerji Verimliliği Derneği Türkiye'de enerji tüketiminin yüzde 27'sinin yapıldığı sanayide enerji verimliliğini artırmak için düğmeye bastı.

  Güçlü Sanayi Verimli Enerji sloganıyla yola çıkılan Enerji Verimli Sanayi Projesi, sanayi kuruluşlarında belirlenen 13 enerji verimlilik artırıcı proje alanıyla on yılda 65 milyar TL değerinde enerji tasarrufu yaratmayı hedefliyor. Hükümet, ayrıca enerji verimliliğine yatırım yapan sanayicileri, yatırımın yapıldığı bölgeye bakılmaksızın 5. Bölge'ye yapılan yatırımlardan faydalandıracak.

  Enerji Bakanlığı ile Enerji Verimliliği Derneği tarafından yürütülen ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından desteklenen Enerji Verimli Sanayi Projesi, dün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın katılımıyla Gebze'de yapılan toplantıyla sanayicilere tanıtıldı.

  GREENPEACE DAVET: TENCERE TAVA ÇALSINLAR

  Tasarruf konusunda Greenpeace ve çevreci sivil toplumkuruluşlarına 'ortak çalışalım' çağrısı yapan Bakan Yıldız, "Çevreci bazı STA'lar var bizimnükleer ve kömür santrallarımıza karşı çıkıyorlar. Onları da bu işe davet ettik. Protesto yapacaklarına 'niye tasarruf etmiyorsunuz' diye tencere tava çalsınlar. Yerli enerji kaynağımız, enerji verimliliği için tencere tava ile tanıtım yapmak da serbest" dedi.

  Yıldız, Türkiye için önemli kazanımlar sağlamayı hedeflediklerini belirterek "Bu proje kapsamında da hedefimiz; sanayicilerimizin enerji faturasını en az yüzde 30 azaltmak ve 10 yılda 65 milyar TL tasarruf etmek" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir