Petrol
98.44
1.07%
Euro
18.5884
0.94%
Dolar
17.9536
0.47%
Altın
1.037
0.72%
Borsa
2872
1.51%
Bitcoin
444.542
3.52%
26ºC
İstanbul
Bulutlu 26 C

  Taner Yıldız: Enerji için yatırım şart

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, zeytinlikler talan edilecek iddialarına "Enerji için yatırım şart" yanıtını verdi.
  • 20.07.2014 - 11:45
  Taner Yıldız: Enerji için yatırım şart

  Taner Yıldız: Enerji için yatırım şart #1

  Enerji Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Soma Termik Santrali ve Akkuyu Nükleer Santrali yatırımlarının yapılacağı alanlarda zeytinliklerin bulunması sebebiyle yeni bir tasarı hazırlayarak Meclis'e göndermişti.

  TASARI TEPKİLER YÜZÜNDEN ALT KOMİSYONA GÖNDERİLDİ

  Tasarı ile enerji ve madencilik faaliyetleri için zeytinlik alanlarda yatırım yapılmasının önü açılıyor. Ancak geçtiğimiz günlerde komisyon gündemine gelen tasarı, tepkiler yüzünden alt komisyona gönderildi.

  "O ZAMAN 12 GÜN ELEKTRİK KULLANMAYIN, YATIRIM YAPMAYALIM"

  Enerji Bakanı Taner Yıldız, gelen tepkiler üzerine şunları söyledi;

  Biz zeytinlikleri talan etmiyoruz. Türkiye'nin enerji arz güvenliği için gerekli yatırımların yapılması lazım. Akkuyu ve Soma'daki santraller de bu arz güvenliği için önemli yatırımlar. Bu tartışmayı yaparken olaya dürüstçe bakmak lazım. Ben size desem ki, ayda 12 gün elektrik kullanmayın, o zaman bu yatırımları yapmayalım. Siz bunu kabul edecek misiniz? Hayır. Hem elektriğimiz olsun ama hem de yatırım yapılmasın deniyorsa, bu doğru olmaz. Kesilecek zeytin ağacı sayısından daha fazla zeytin ağacı dikilecek. Türkiye'nin geleceğini, arz güvenliğini düşünüyorsak bu yatırımların yapılması zorunludur.

  TASARIYI YASALAŞTIRMAK İSTEDİKLERİNİ SÖYLEDİ

  Bakan Yıldız, Meclis takviminin uygun olması durumunda torba tasarının hemen ardından zeytinliklerle ilgili tasarıyı yasalaştırmak istediklerini söyledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir