Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
360.669
-0.18%
24ºC
İstanbul
Çok bulutlu 24 C

  Taner Yıldız'dan Irak petrolü açıklaması

  Enerji Bakanı Taner Yıldız, katıldığı ekonomi zirvesinde Irak petrolünün dünya piyasasına girmesinin önemli olduğu vurgusunda bulundu.
  • 20.11.2014 - 12:44
  Taner Yıldız'dan Irak petrolü açıklaması

  Taner Yıldız dan Irak petrolü açıklaması #1

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Grand Tarabya Otel’de gerçekleştirilen Atlantik Konseyi 2014 Enerji ve Ekonomi Zirvesi'ne katıldı. Zirvede bir konuşma yapan Bakan Yıldız, uluslararası siyasetin zaman zaman enerji sektörüne yük olduğunu belirterek, şunları söyledi;

  "ÇÖZÜM NOKTASI YAKALANMASI LAZIM"

  “Enerji sektörünün o ülkenin siyasetine de yük olduğu dönemler var. Ham petrol ve doğalgazın yer altındayken bir savaş gerekçesi, yer üstünde iken de bir barış gerekçesi olmuş olması, aslında bu paradoksu daha iyi yönetmek zorunda olduğumuzu gösteriyor. Özellikle Türkiye’de, bölgemizde Irak, İsrail-Filistin, Suriye, İran, Rusya Federasyonu ve Ukrayna kriziyle beraber çokça tartışılması gereken ve enerji sektörü üzerindeki etkilerini değerlendireceğimiz büyük bir yapı oluştu. Ülkelerin enerji arz güvenliğini ve bütün bu kaynakların tedarikiyle alakalı gelinen noktada, yalnızca enerji sektörü olarak değil, uluslararası ilişkilerle beraber de ciddi bir çözüm noktasının yakalanması lazım geldiğinin altını çizmemiz lazım.

  IRAK PETROLÜNÜN DÜNYA PİYASASINA GİRMESİ ÖNEMLİ

  Kuzey Irak’taki Erbil ve merkezi ırak hükümetinin Bağdat’ın arasındaki anlaşmazlıkların bu yıl kendini daha çok çözüm odaklı noktalara bıraktığını görüyoruz. Türkiye, Irak petrolleriyle beraber Irak’ın normalleşmesine katkı koyacak yapıyı, sistemi kurmaya çalıştığını uluslararası arenaya deklare etmişti. Bu çokça tartışıldı. Bunun ne kadar hukuki olup olmadığı tartışıldı ve şu anda geldiğimiz noktada o yıldan bu yıla 35 tane kargonun, 25 milyon varilin üzerindeki ham petrol aktarımıyla beraber bu haftanın başında geldiğimiz nokta olumlu bir nokta olarak söylenebilir.

  Taner Yıldız dan Irak petrolü açıklaması #2

  GÜÇLENEN BİR SİSTEM

  Yaklaşık 2 milyar doların üzerindeki bir gelirin hem Bağdat’ın, hem de Erbil’in, yani Irak’ın normalleşmesi adına konan bir katkı olduğunu ve bu kurulan sistem sayesinde olduğunu ve en son Bağdat işle Erbil’in bu konuda bir uzlaşı noktasına geldiklerini sevinerek görüyoruz. Doğruyu tercih ettiği kadar güçlenen bir sistem olduğunu görüyoruz."

  TÜRKİYE’DE KAMULAŞTIRMA BAŞLADI

  TANAP’ın ne kadar gerçekleştirilebileceği, bunun sadece Türkiye’nin doğalgazdaki arz güvenliğiyle alakalı konular için değil, aynı zamanda Avrupa Birliği üyesi ülkelerin enerji arz güvenliğiyle alakalı önemli bir çözüm noktası olduğunu ifade eden Bakan Yıldız,  "Bununla alakalı Türkiye’de kamulaştırmaların başladığını, boruyla alakalı ihalelerin yapıldığını ve bunun işçiliğiyle alakalı ihalelerin sonlandırıldığını sevinerek söylemeliyiz. 2018 yılının sonuna kadar programlandığı üzere inşallah biz bu projeyi tamamlayacağız. Azerbaycan ve özel şirketlere teşekkür ediyoruz. Önemli bir çözüm noktası olduğunu söylemiştik. Hala 1,3 milyar insan enerjiye ulaşamıyor. Enerji ile ilgili politikalar globalleşiyor. Ama bir kısım politikalar ulusallaşıyor. Türkiye 7 bin megavatlık kurulu gücüne yeni bir güç ekledi. Yüzde otuzlara yaklaşan yenilenebilir enerji kaynaklarımız dünya ortalamasının üzerinde. Tamamlanması gereken durumun da ilerleyeceğini ümit ediyoruz. Rusya Ukrayna hala kaygılar tam olarak kalkmadı. Türkiye’nin olası etkilenmeyle ilgili farklı çözüm önerilerinin olduğunu söylemeliyim" dedi.


  Görüş Bildir