Euro
10.3771
0.66%
Dolar
8.8571
1.09%
Altın
497.84
1.41%
Borsa
1.38
-1.56%
Bitcoin
367.241
-3.99%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C

  Tarım zararlılarına karşı yeni yöntem

  Tarım zararlılarıyla ''yapışkan'' mücadele yapılacak.
  • 17.04.2012 - 21:02
  Tarım zararlılarına karşı yeni yöntem

  Tarım zararlılarına karşı yeni yöntem #1

   

  Antalya'nın Kumluca ilçesinde faaliyet gösteren bir firma, tarladaki tarım zararlılarının yapışmasını sağladığı tuzağı, Mısır, İran, Rusya ve İtalya'ya da ihraç ediyor.

  Akdeniz Flora Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Karakış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2008 yılında seralarda kimyasal ilaç kullanımını azaltmak amacıyla Ar-Ge çalışmalarına başladıklarını, 2009 yılı sonunda tamamen yerli imkanları kullanarak ürettikleri yapışkan tuzağı, ruhsatlı şekilde piyasaya sürdüklerini söyledi.

  BİRÇOK ZARARLIYA KARŞI ETKİLİ

  Bu tuzakların, seralarda beyaz sinek, trips ve tuta absoluta gibi bir çok zararlıya karşı kullanıldığını ifade eden Karakış, yapışkan tuzağın açık tarım alanlarında da kullanılabildiğini kaydetti.

  Tuzakların, tarım ürünlerinde kimyasal kullanımını azalttığını, aynı zamanda da maliyeti düşürdüğünü vurgulayan Karakış, şöyle konuştu:

  ''Ürünlerimizde organik polibüten madde kullanıyoruz. Bu sayede, uygulanan sahadaki zararlıları, hiçbir kimyasal kullanmadan, herhangi bir kalıntı bırakmadan etkisiz hale getiriyor. Kimyasal ilaç kullanımını yüzde 90'a yakın azaltan ürün, üreticiye ekonomik kazanç sağlamanın yanında ürünleri daha sağlıklı hale getiriyor.''

  Tuzakların yapışkanlık özelliğinin, güneş ve sudan etkilenmeden iki yıla kadar dayanabildiğini belirten Murat Karakış, zararlı türüne göre bir dekarda 10 ile 100 arasında yapışkan tuzak önerdiklerini bildirdi. Karakış, ''Bunun maliyeti de yıllık yaklaşık 80 lira civarında'' dedi.

  "3 MİLYON TUZAK VAR"

  Karakış, Türkiye piyasasının yüzde 90'ına hitap ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:

  ''Biyoteknik mücadele yönteminde Türkiye'de yıllık 3 milyon yaprak yapışkan tuzak kullanıldığını tahmin ediyoruz. Bu pazarın yaklaşık yüzde 90'ına biz ürün sağlıyoruz. Bunun da yıllık maliyeti 800 bin lira civarındadır. Ürünlerimizi Türkiye'den sonra Mısır, İran, Rusya ve İtalya'ya da ihraç ediyoruz. İhraç rakamlarımız da yıllık yaklaşık 300 bin dolar civarında.''

  Ürünün orman zararlılarına karşı kullanılması için de ruhsat çalışmasını sürdürdüklerini vurgulayan Karakış, bu ürünün piyasaya girmesiyle biyolojik mücadelede önemli bir mesafe alacaklarını bildirdi.

  Serasında yapışkan tuzak kullanan çiftçi Oğuzhan Zeybek de tuzaklar sayesinde ürün kalitesi ve veriminde büyük artış elde ettiğini, ayrıca uygulamanın maliyetinin düşük olmasıyla kimyasal ilaç kullanmadığını, bunun da sağlık ve ekonomik açıdan çok önemli olduğunu söyledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir