Petrol
83.85
-1.20%
Euro
17.6509
-0.22%
Dolar
18.4529
0.02%
Altın
964
-0.20%
Borsa
3266
0.00%
Bitcoin
350.182
-5.73%
20ºC
İstanbul
Hafif yağmur 20 C

  Tarımda bireysel sulama sistemi yatırımlarına destek

  Üreticilerin tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama sistemleri yatırımlarına, hibeye esas mal alım tutarının KDV hariç yüzde 50'si kadar destek verilecek.
  • AA
  • 25.02.2021 - 10:03
  • Güncelleme : 25.02.2021 - 10:11
  Tarımda bireysel sulama sistemi yatırımlarına destek

  Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

  Tebliğle tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırarak, daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını ve kırsal alanda üreticilerin gelir düzeyinin yükseltilmesini sağlamak amacıyla bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

  SULAMA SİSTEMLERİNE YÖNELİK YATIRIMLAR DESTEKLENECEK

  Bu kapsamda tarla içi damla, mikro yağmurlama, yüzey altı damla sulama ile yağmurlama sulama, lineer veya center pivot sulama, tamburlu sulama, güneş enerjili sulama sistemlerinin kurulmasına yönelik yatırımlar desteklenecek.

  Bakanlık tarafından oluşturulan güncel Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı olmak şartıyla belirtilen yatırım konularında başvuru yapılabilecek.

  ŞARTLARI UYAN TARIMSAL ŞİRKETLER, KOOPERATİFLER VE BİRLİKLER DE BAŞVURABİLECEK

  Türk Ticaret Kanunu'nda tanımlanan kolektif şirket, limited şirket ve anonim şirket şeklinde kurulmuş işletmeler, ana sözleşmelerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin belirtilmesi şartıyla tüzel kişilik olarak başvuruda bulunabilecek.

  Sulama, tarımsal kalkınma ve tarım kredi kooperatifleri ile sulama birlikleri de ana sözleşmelerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin yer alması şartıyla kendilerine ait arazilerde veya kamu arazilerinden 10 yıl ve üzeri kiralama yaparak tüzel kişilik olarak başvuru yapabilecek.

  Tarımda bireysel sulama sistemi yatırımlarına destek #1

  YATIRIMDA MAL ALIM TUTARININ YÜZDE 50'Sİ DESTEKLENECEK

  Tebliğ kapsamında kabul edilen başvurularda, hibe sözleşmesinde belirlenen hibeye esas mal alım tutarının KDV hariç yüzde 50'sine hibe yoluyla destek verilecek.

  Tarımda bireysel sulama sistemi yatırımlarına destek #2

  MAL ALIM TUTARI 1 MİLYON LİRAYI GEÇEMEYECEK

  Resmi Gazete'de yayınlanan hükme göre hibeye esas mal alım tutarının 1 milyon lirayı geçmemesi gerekiyor.

  Başvuru sahipleri, müracaatlarının kabulü halinde hibeye esas mal alım tutarının yüzde 50'si oranındaki katkı payını, ayni katkıyı, referans fiyat farkını ve toplam mal alım tutarına ait KDV'nin tamamını kendi öz kaynaklarından temin etmekle yükümlü olacak.

  Tarımda bireysel sulama sistemi yatırımlarına destek #3

  BAŞVURULAR 1 MART'TA BAŞLAYACAK

  Başvurular, bu yıl için 1 Mart'tan başlayarak 30 gün içinde, diğer uygulama yıllarında ise 1 Ocak'tan başlayarak 60 gün içinde, son başvuru tarihi mesai bitimine kadar başvuru sahipleri tarafından dosya halinde tek nüsha olarak elden Tarım ve Orman Bakanlığı il müdürlüklerine teslim edilerek yapılacak.


  Görüş Bildir