Dolar
6.9697
0.2445%
Euro
8.216
0.2941%
Altın
1975.56
-0.0637%
Borsa
1126.9
0%
G. Altın
443.048
0.2931%
Bitcoin
78677.14
-0.73%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  TBB Başkanı: Krizden etkilenmediysek MB sayesinde

  TBB Başkanı Hüseyin Aydın Türkiye'nin ekonomik istikrarını Merkez Bankası'nın isabetli ekonomi politikalarına bağladı.
  • 27.01.2013 - 14:21
  TBB Başkanı: Krizden etkilenmediysek MB sayesinde

  TBB Başkanı: Krizden etkilenmediysek MB sayesinde #1

  Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, "Merkez Bankamızın ciddi bir kredibilitesi vardır. Ülkemizin ciddi bir kredibiltesi vardır. Yatırım yapılabilir ülke notunu hepimiz gördük, bütün bu olumlu gelişmelerin mimarı Merkez Bankası'dır," dedi.

  İstanbul Suriçi Grubu Derneği tarafından düzenlenen İstanbul Toplantıları'nda konuşan Aydın, daha düne kadar krizlerin az gelişmiş ülkelerde veya gelişmekte olan ülkelerde olabileceğini, asla sanayi devrimini tamamlamış gelişmiş olan ülkelerde böyle bir şeyin olabileceğinin akıllarının ucundan bile geçmediğini belirterek, şunları kaydetti:

  "Böyle bir şey de öğretmemişlerdi, öğrenmemiştik. Bu son dönemde yaşadığımız sıradışı bir kriz. Hepimizin bildiği gibi neşet ettiği yerler gelişmiş olan ekonomiler. Kriz sıradışı, çözüm sıradışı, yeni şeyler söyleyenlerin öne çıktığı bir dönem. Merkez Bankası Başkanı'nda bunu gördük. Yeni şeyler söyledi Merkez Bankası Başkanımız. Farklı şeyler yaptı."

  Türkiye'nin bu krizde ayırt edici bir takım farklılıkları olduğunu belirten Aydın, bunları şu şekilde sıraladı: "Birincisi olmaz olmaz koşulumuz politik istikrar, siyasi istikrar. O krizde, bizi biraz daha kenarda tutan özelliklerden biri bu. İkincisi bütçe ve maliye politikaları. Buradaki disiplinimiz de bizi ayırt edici özelliklerinden. Üçüncüsü kamu borç yönetimindeki etkinliğimiz. Hemen peşinden Merkez Bankası'nın yaptığı politikalar, proaktif. Eskiden sorun olur Merkez Bankamız veya ekonomi yönetimimiz konuyla ilişkin çözümleri daha sonra alırdı. Ama bugün öncü göstergelerle neyin nasıl olacağı önceden bilinerek çözüm üretiliyor. Merkez Bankamız bu defa proaktif politikalar uyguluyor."

  Merkez Bankası'nın iyi tasarlanmış, iyi çalışılmış küresel mimari ile uyumlu ve ilgili ekonomik göstergeleri de son derece sağlıklı bir şekilde değerlendirerek uyguladığı parasal politikalarla bugün ayrışmış bulunduğuna dikkati çeken Aydın, "Sonuçlarını hep beraber gördük. Enflasyondaki aşağı yönlü hareket, hepimizin tartıştığı cari açıktaki yüzde 6,5'luk, 7,5'luk oranlar bu politikaların sağlıklı uygulanmasının makroekonomideki en önemli göstergeleridir," dedi.

  Türkiye'nin sadece gelişmekte olan bir ülke değil aynı zamanda büyüyen bir ülke olduğunu da söyleyen Aydın, şunları aktardı:

  "Merkez Bankası sadece fiyat istikrarını değil finansal istikrarı da gözeterek bugünkü noktaya gelmiştir. Artık Merkez Bankamızın ciddi bir kredibilitesi vardır. Ülkemizin ciddi bir kredibiltesi vardır. Yatırım yapılabilir ülke notunu hepimiz gördük, bütün bu olumlu gelişmelerin mimarı Merkez Bankası'dır."

  Görüş Bildir