Euro
10.3312
0.12%
Dolar
8.8239
0.07%
Altın
496.28
0.02%
Borsa
1.392
0%
Bitcoin
377.229
-3.46%
16ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 16 C

  Tersine beyin göçüne maddi destek

  2012-2013 Türkiye Bursları başvuruları başladı..
  • 27.04.2012 - 13:15
  Tersine beyin göçüne maddi destek

   Tersine beyin göçüne maddi destek #1

  Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, dev bir projeyi hayata geçirdi. Dünyanın dört bir yanından binlerce öğrenci, " Türkiye Bursları " projesi sayesinde önlisans , lisans, lisansüstü , araştırma ve branş dallarında Türk üniversitelerinde eğitim görme imkanına kavuşuyor.

  2012 - 2013 Eğitim - Öğretim yılı için ' Türkiye Bursları' başvuruları başladı..

  BİLGİ ALMAK VE BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

  ÖĞRENCİLERE GENİŞ İMKANLAR

  Türkiye Bursları projesinde öğrencilere, her burs çeşidine göre farklı ülke, bölge ve branşlara yönelik geniş imkanlar sunuluyor. Gerekli şartlara haiz olan ve başvurusunu yapan öğrenciler, herhangi bir ücret ödemeden üniversiteye kaydoluyor. Öğrenciler bunun yanı sıra, üniversitelerin sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor ve her ay belli bir miktarda burs ücreti hesaplarına yatırılıyor.

  BARINMA DESTEĞİ DE VERİLİYOR

  Söz konusu burs ücreti, öğrencinin Türkiye'de rahat bir şekilde eğitimini devam ettirmesini ve sosyal imkanlardan faydalanmasını mümkün kılıyor. Burs kazanan öğrencilere ayrıca barınma desteği de veriliyor. Ayrıca öğrencinin kazandığı bölüme başlamadan önce alacağı Türkçe dil eğitimi ve ülkesinden Türkiye'ye gidiş dönüş uçak bileti de burs kapsamında. haber ..

  YENİ BURS SİSTEMİNE İLİŞKİN ESASLAR

  2012-2013 başvuru dönemi öncesinde yeni burs sistemine ilişkin esaslar aşağıdadır:

  1. Yeni burs sistemi öğrencilere erişim kolaylığı ve fırsat eşitliği sunan, bürokrasinin azaltıldığı, akademik eğilim ve yeteneklerini ölçerek uygun üniversite ve bölümlerin seçilmesinde öğrencilere rehberlik veren bir yaklaşım getirmektedir.

  2. Başvuru: Öğrenciler internet üzerinden kendileri başvuru yapacaklardır. İstenen belgeler öğrenciler tarafından taranarak internet sitesine yüklenecektir. Dileyen öğrenciler belgeleri elden veya posta yoluyla ülkelerindeki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliklerine/Başkonsolosluklarına teslim edebileceklerdir. Öğrenciler geçmiş yıllara oranla daha az sayıda evrakla başvuru yapabileceklerdir. Başvuru sürecine ilişkin takvim Nisan ayı başında netleştirilecek ve www.ytb.gov.tr adresinden duyurulacaktır.

  3. Seçim: Öğrencilerin seçimi iki aşamada yapılacaktır. Birinci aşamada, öğrencilerin akademik durumları (lise diploma notu/lise bitirme sınavı notu/üniversite giriş sınavı puanı/uluslararası sınav puanı veya diploma notu belli değilse o döneme kadar alınan genel not ortalaması gibi değerlendirme ölçütlerinden en az biri) tespit edilecektir. Öğrenciler üniversite ve bölüm tercihlerini de başvuru esnasında yapacaklardır. Yapılacak değerlendirme sonucunda nitelikli başvurular arasından akademik olarak yeterli görülen adaylar mülakata çağırılacaktır.

  Mülakat aşaması

  İkinci aşama mülakat aşamasıdır. Mülakatta, adayın akademik geçmişinin tercih ettiği bölüme uygunluğu, ülkesine ve Türkiye'ye dair vizyonu ve kariyer planlaması değerlendirilecektir. Öğrenciler iki aşamada aldıkları puanların başarı sıralamasına göre tercih ettikleri üniversite ve bölümlerden birine yerleştirilecektir. Mülakatlar ülkelerin akademik takvimlerine göre Haziran-Temmuz-Ağustos ayları içinde yapılacaktır. Kazanan adaylar Ağustos ayı içinde duyurulacaktır.

  4. Kontenjanla ilgili bir kısıtlama bulunmamaktadır. Akademik olarak başarılı olduğu tespit edilen, üniversite ve bölüm tercihlerini akademik ve kişisel becerilerine göre yapan adaylar üniversitelerin akademik kapasiteleri göz önüne alınarak burslandırılacaktır. Ayrıca makul sayıda yedek aday belirlenecek, asil liste içinden gelmeyen öğrencilerin yerine listedeki başarı sıralamasına göre yedek adaylar yerleştirilecektir.

  5. Üniversite ve bölüm planlamasında öğrenci memnuniyetini artıracak yeni düzenlemeler yapılmıştır. Öğrenciler Türkiye'nin seçkin vakıf üniversitelerini de tercih edebileceklerdir. Ayrıca öğrencilerin İngilizce eğitim alabilecekleri bölümlerin sayısı da artırılmıştır.

  6. Başvuruda öğrencilerin bildirdikleri akademik puan türünde (lise diploma notu/lise bitirme sınavı notu/üniversite giriş sınavı puanı/uluslararası sınav puanı veya diploma notu belli değilse o döneme kadar alınan genel not ortalaması vb. akademik değerlendirme ölçütlerinden herhangi birinden) en az % 60 düzeyinde puana sahip olmaları gerekmektedir.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir