Petrol
96.47
-0.19%
Euro
18.3125
0.08%
Dolar
17.9547
0.03%
Altın
1.031
0.01%
Borsa
2795
-1.59%
Bitcoin
430.287
2.87%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  TESK: Hijyen ve temizlik ürünlerindeki KDV sıfırlanmalı

  Esnaf ve sanatkarların üst kuruluşu, koronavirüs salgını gündeminde temsil ettiği kesimi ve vatandaşı korumak doğrultusunda öneriler getirmeye devam ediyor.
  • AA
  • 27.04.2021 - 10:58
  • Güncelleme : 27.04.2021 - 11:04
  TESK: Hijyen ve temizlik ürünlerindeki KDV sıfırlanmalı

  Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, vatandaşların hijyen ve temizlik ürünlerine rahatça ulaşabilmeleri için pandemi döneminde temizlik için gereken bu ürünlerin KDV’sinin sıfırlanması gerektiğini önerdi.

  Palandöken, “Bir yılı aşkın süredir devam eden pandemide Bilim Kurulu üyeleri başta olmak üzere tüm dünyadaki bilim insanları tarafından virüsten korunmada büyük bir kalkan olan maske, sabun, deterjan, kolonya, dezenfektan gibi hijyen ürünleri gıda ürünleri kadar zaruri ihtiyaç haline geldi. Vatandaşların hijyen ve temizlik ürünlerine rahatça ulaşabilmeleri için hijyenin bu kadar kritik önem arz ettiği pandemi döneminde temizlik için gereken bu ürünlerin KDV’si sıfırlanmalı.” ifadeleri kullandı.

  “PANDEMİDE HİJYEN VE TEMİZLİK ÜRÜNLERİ HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR”

  Pandemide vatandaşın zaruri ihtiyaçları arasında başı çeken hijyen ve temizlik ürünlerindeki yüzde 18’lik KDV’nin sıfırlanması gerektiğinin altını çizen Palandöken, “Pandemi boyunca vatandaşın en çok harcama yaptığı kalemler gıda ve temizlik ürünleri oldu. Pandeminin başlarında hijyen için gerekli temizlik ürünlerindeki vergilerin sıfırlanması gerektiği yönünde talepte bulunmuştuk. O günden bu yana maske, kolonya, sabun, dezenfektan gibi virüsten korunma amaçlı olan tüm hijyen ve temizlik ürünlerine olan talep arttı. Yaşanan üçüncü dalga ile birlikte pandeminin en ağır dönemini yaşıyoruz. Bu dönemde çok sayıda kişi pandemiden dolayı işsiz kaldı ya da kazancı büyük oranda azaldı.

  TESK: Hijyen ve temizlik ürünlerindeki KDV sıfırlanmalı #1

  (Bendevi Palandöken)

  DAR GELİRLİ VATANDAŞLARIN TEMİZLİK ÜRÜNLERİNİ SATIN ALABİLMELERİ İÇİN

  Böyle kritik bir dönemde başta dar gelirli vatandaşlar olmak üzere esnafımızın ve tüm kesimlerin hijyen ürünlerine rahatlıkla erişebilmesi için hijyen ürünlerindeki KDV oranları sıfırlanmalı. Vaka sayılarının arttığı ancak gelir düzeyinin azaldığı bu dönemde hijyen ve temizlik ürünlerindeki KDV oranının sıfırlanmasına her zamankinden daha çok ihtiyaç var.” ifadelerine yer verdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir