Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
476.309
0.44%
20ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 20 C

  THY Genel Müdürü Kotil'e Yılın Profesyoneli ödülü

  Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, Pasifik Bölgesi Seyahat Yazarları Derneği tarafından Havacılıkta Yılın Profesyoneli ödülü aldı.
  • AA
  • 11.03.2016 - 01:18
  THY Genel Müdürü Kotil'e Yılın Profesyoneli ödülü

  temel kotil

  PATWA tarafından her yıl düzenlenen ödül töreni, Berlin Uluslararası Turizm Borsasında gerçekleştirildi.

  Kotil, "Havacılıkta Yılın Profesyoneli" ödülünü, BM Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Taleb Rifai'den aldı.

  Temel Kotil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ödülü kurumu adına kabul ettiğini söyledi.

  Ödülün 11 yılın başarısı sonucu alındığını belirten Kotil, yaptıklarının, dünyanın başka bölgelerinden görülmesinin kendisine gurur ve onur verdiğini vurguladı.

  Geçen yılın çok başarılı geçtiğini dile getiren Kotil, THY olarak bu sene yüzde 21 büyümeyi ve 72 milyon yolcu sayısına ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi.

  THY'nin, dünyada en çok şehre sefer düzenleyen havayolu olduğuna işaret eden Kotil, ''Bu katlanarak devam ediyor. Bunu bizden alacak kimse görünmüyor şu anda. Ne kadar çok sefer koyan olsa da bizi geçme durumu görünmüyor. Çünkü sefer ve nokta koymaya devam ediyoruz'' dedi.

  "YENİ PAZAR UZAK DOĞU"

  Almanya ve Rusya'da turizm pazarının doyuma ulaştığını anlatan Kotil, "Yeni pazar Uzak Doğu" şeklinde konuştu.

  Çok hızlı büyüyen Çin'den dışarıya 100 milyon seyahat gerçekleştiğini belirten Kotil, şöyle devam etti:

  ''Bu çok büyük bir rakam. Endonezya süper güç olma yolunda. Çok büyük hareketlilik var. Vietnam, Singapur, buralarda hareketlilik var. Şu anda turizmin yönü Asya'ya döndü. Büyüme bölgesi oralar oldu. THY olarak buna tedbir alıyoruz. Tedbirimiz, oralara daha çok sefer koymak. Kuala Lumpur'a günde iki sefer koyduk. Yakında Cakarta'ya günde ikinci seferi koyacağız. Vietnam'da ikinci noktayı açıyoruz. Dolayısıyla Asya'da durmadan büyümek durumundayız.''

  Avrupa havayollarının Uzak Doğu'dan çıktığını ifade eden Kotil, ''Lufthansa mesela, Cakarta'dan çıkıyor. Kuala Lumpur'da sefer sayısını azalttı. Avrupalılar oradan çıkarken biz Asya'ya daha da yoğunlaşacağız. Yaptığımızın doğru olduğunu burada bir kez daha görüyoruz'' dedi.

  "AKLIMA GELENİN YARISINI YAPABİLDİM"

  Kotil, THY'de 11 yılının dolduğuna işaret etti.

  Profesyonel yaşamında daima hedeflerinin bulunduğunu anlatan Kotil, şunları kaydetti:

  ''Profesyonel hayatımda hep aklıma gelenin yarısını yapabildim. Hepsinde böyle oldu. Çünkü insanların gönülleri, vizyonları çok büyük oluyor. Ama fiziksel olarak gerçekleşebilirlik olmuyor. Tabii bunu şöyle bağlamamak lazım, 'İmkan vermediler' demek istemiyorum. Yani ipin uçları gelir zannediyoruz ama gelmiyor uç uca. Aslında THY'yi 72 milyon değilde 150 milyon görmek, yani iki kat daha da büyümüş görmek isterdim. Ama gönüldür bu.''

  Kotil, THY'nin 10 yıl önce 1,8 milyar dolar olan cirosunun, bugün 12 milyar dolara dayandığını bildirdi.

  Tüm bunların kendi başarısı olmadığına değinen Kotil, "11 yıl boyunca yaşlısı genci, birçok iyi arkadaşla çalıştım. Arkadaşlarımın sabah akşam uyumadan çalıştıklarını gördüm. Babalarının şirketi gibi çalıştılar. Yöneticilere mesai ödemeyiz, 7/24 deriz buna. Yönetici arkadaşların çok çalışmaktan gözlerinin kan çanağı olduğunu gördüm. Allah'ın verdiği bereket bundan dolayıdır'' değerlendirmesinde bulundu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir