Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
360.855
-0.97%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  Ticaret Bakanı Pekcan: Kolay İhracat Platformu büyümeye ivme kazandıracak

  Ticaret Bakanı Pekcan: Kolay İhracat Platformu ülkemizin yatırım, istihdam, üretim ve ihracat temelindeki büyümesine ivme kazandıracak.
  • Haber Merkezi
  • 26.03.2021 - 12:01
  • Güncelleme : 26.03.2021 - 15:22
  Ticaret Bakanı Pekcan: Kolay İhracat Platformu büyümeye ivme kazandıracak

  Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde Kolay İhracat Platformu 2.0 Lansman Toplantısı düzenlendi.

  Toplantıda Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, platformu tanıtan bir konuşma gerçekleştirdi.

  Ekonomilerin rekabetçi kalabilmeleri için inovasyon temelli büyümeye yatırım yapmaları gerektiğini söyleyen Bakan Pekcan, ihracatın artırılmasına yönelik teknolojinin ve dijital dünyanın tüm imkanlarını kullandıklarını, ihracat altyapısının dijitalleşme ekseninde gelişmesine büyük bir hassasiyet gösterdiklerini ifade etti.

  Ticaret Bakanı Pekcan: Kolay İhracat Platformu büyümeye ivme kazandıracak #1

  Pekcan, "Veriyi kullanırken hem en güncel analiz yöntemlerinden yararlanarak doğru kararları alabilmek hem de verinin ortaya koyduğu bilgiyi kullanıcı dostu bir şekilde tüm girişimcilerimizin hizmetine sunabilmek oldukça önem arz ediyor." ifadelerini kullandı.

  Kolay İhracat Platformu’nun ihracat hedefi olan KOBİ'lerin, kooperatiflerin ve girişimcilerin ihtiyaç duydukları her bilgiye tek bir platformdan, en güncel haliyle ulaşmalarını sağladığını belirten Pekcan, “Dijital çağın sağladığı büyük çaplı verileri makine öğrenmesi algoritmalarıyla işleyerek ülkemizin ihracat vizyonuna önemli bir katkı sunuyor." açıklamasında bulundu.

  Ticaret Bakanı Pekcan: Kolay İhracat Platformu büyümeye ivme kazandıracak #2

  “İVME KAZANDIRACAK”

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ekonomi reformlarına paralel olarak ihracatçı ve ihracat hedefi olan girişimcilerin hizmetine sunulan Kolay İhracat Platformu'nun, ülkenin yatırımlar, istihdam, üretim ve ihracat temelindeki büyümesine ivme kazandıracağını vurguladı.

  Ticaret Bakanı Pekcan: Kolay İhracat Platformu büyümeye ivme kazandıracak #3

  KULLANICIYA ÖZGÜ PAZAR ÖNERİLERİ SUNUYOR

  28 Ağustos 2020'den bu yana hizmet veren platforma 107 binin üzerinde anonim ve 14 bin kayıtlı kullanıcıya ulaştığını söyleyen Pekcan, Akıllı İhracat Robotu'nun 22 binden fazla sorguyla ihracatçılara büyük veriye dayanan kullanıcıya özgü pazar önerileri sunduğunu anlattı.

  KÜRESEL MANADA EN GELİŞMİŞ İHRACAT PLATFORMU

  Dünya Ekonomik Forumu tarafından yapay zeka alanında en iyi uygulamalardan biri olarak gösterilen bu platformun, küresel manada kamu kaynaklı en gelişmiş ihracat destek platformu olma özelliğini taşıdığını ifade etti.

  YENİ MODÜLLER OLUŞTURULDU

  Pekcan, "Gerek teknolojik altyapısı gerekse kullanıcı dostu içerikleriyle Kolay İhracat Platformunu çok daha öteye taşıyan yeni modüller oluşturduk. Yeni eklediğimiz modüllerle Kolay İhracat Platformunun sunduğu danışmanlık hizmetinin kapsamını ve değerini en üst düzeye çıkarmış bulunuyoruz." diye konuştu.

  Ticaret Bakanı Pekcan: Kolay İhracat Platformu büyümeye ivme kazandıracak #4

  “18 MİLYON ALICI BİLGİLERİ SUNULUYOR”

  Pekcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "(Platforma yeni eklenen) Modüllerimizin başında makine öğrenmesi algoritmalarını kullanarak hedef pazar tavsiyesi sunmanın yanı sıra, ürün çeşitlendirmesi için de öneriler sunan alternatif ürün robotu geliyor. İhracatçılarımıza sadece pazar tavsiyesi vermekle kalmıyor; doğrudan iletişim kurabilecekleri 18 milyon alıcı bilgisini kendilerine sunuyoruz. Ayrıca, çok geniş bir eğitim modülü hazırladık. Burada farklı ihracat olgunluğuna sahip firmalarımız için 100'ün üzerinde eğitim videosu bulunuyor."

  “HİÇ BİLMEYENLER BİLE İHRACAT YAPABİLİR”

  Pekcan, ihracat ile ilgili olmayanların dahi platform sayesinde ihracat yapabileceklerini söyledi.

  Adım adım ihracat rehberi sayesinde firmaların yabancı dil engelini aşmalarına yardımcı olunduğunu ve yazışma usullerinde profesyonellik kazanmalarını sağlamak üzere hazırlanan İngilizce yazışma şablonlarının yeni modülde yer aldığını söyledi.

  “EN KAPSAMLI MODÜLLERDEN BİRİ: ALTERNATİF ÜRÜN ÖNERİ ROBOTU”

  Pekcan, "Platforma eklediğimiz en kapsamlı modüllerimizden bir diğeri ise, makine öğrenmesi algoritmalarını kullanarak ihracatçılarımızın mevcut ürünlerine özel alternatif ürün önerileri yapan Alternatif Ürün Öneri Robotumuz." açıklamasında bulundu.

  Ticaret Bakanı Pekcan: Kolay İhracat Platformu büyümeye ivme kazandıracak #5

  “MİLYONLARCA SATIR VERİYİ İŞLİYORUZ”

  Pekcan,"Birliktelik kuralları analizi" yönteminin firmaların cirolarına önemli miktarda artırmalarını sağladığına değinerek şu ifadeleri kullandı, "Biz de söz konusu birliktelik kuralları analizini, ihracatçılarımıza ürün çeşitlendirmesi yaparken destek olmak amacıyla kullanıyoruz. Sahip olduğumuz firma bazlı milyonlarca satır veriyi işleyerek, firmalarımızın birlikte ihraç ettiği veya edebileceği ve karşı taraftaki firmaların da birlikte ithal ettiği ürünleri çözümlüyoruz." diye konuştu.

  Ticaret Bakanı Pekcan: Kolay İhracat Platformu büyümeye ivme kazandıracak #6

  “EN ÇOK KULLANILAN ALGORİTMALARDAN YARARLANIYORUZ”

  Birliktelik kuralları analizi için dünyada en çok kullanılan algoritmalardan yararlanıldığını belirten Pekcan,"Kapsamlı analizler neticesinde hangi ürünlerin ticarette birlikte hareket ettiğini belirliyor, 6'lı Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonuna (GTİP) göre firmalarımıza ürün özelinde 'birlikte ihraç edilebilecek ürünleri' öneriyoruz." dedi.

  “ÜCRETSİZ VE ARACISIZ”

  "Bugünden itibaren Kolay İhracat Platformu ile firmalarımızı potansiyel müşterilerine ücretsiz ve aracısız olarak ulaştırıyoruz. Bu değerli bilgiyi ihracatçılarımızın hizmetine sunuyor olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

  Ticaret Bakanı Pekcan: Kolay İhracat Platformu büyümeye ivme kazandıracak #7

  EN UYGUN ALICILARI GÖSTERİYOR

  İhracatçılara kendileri için en uygun alıcıları gösterdiği ifade edildi.  Beyannamelerden gelen veriler ihracatçılar tarafından değerlendirilerek, seçilen ürün ve ülkedeki alıcı bilgilerinin sunulduğu vurgulandı.

  Pekcan, "Böylece, ihracat yapma potansiyellerinin en yüksek olduğu firmalarla eşleşme ve iletişime geçme imkanı sunuyoruz firmalarımızın emeklerinin karşılığını alma şansları artıyor." açıklamasında bulundu.

  Ticaret Bakanı Pekcan: Kolay İhracat Platformu büyümeye ivme kazandıracak VİDEO

  “18 MİLYON FİRMA BİLGİSİNE ERİŞİM SAĞLANIYOR”

  "Söz konusu 18 milyon firma bilgisi, 190'ın üzerinde ülke ve 5 bin üzerinde 6'lı GTİP bazında ürünü kapsıyor. Platformda yer alan verilerin geçerliliğini belirli aralıklarla teyit eden bir mekanizma kurduk. Bu sayede, faaliyetini durdurmuş firmaları düzenli bir şekilde temizleyeceğiz." ifadelerini kullanan Pekcan, platformdaki "Sana En Uygun" başlıklı kartlar ile firmaların kendilerine en uygun alternatiflerden başlayarak tüm firma havuzuna ulaşabileceğini söyledi.

  Platformda, küçük İşletmeler için sosyal medya yönetimi, kişisel marka yaratma, dijital pazarlama stratejisinden gümrüklerdeki dijital uygulamalara kadar 100'ün üzerinde eğitim videosunun yer aldığı ifade edildi.

  “8 FARKLI DİLDE HİZMET VEREN BİR YAPI”

  Pekcan, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

  "Platformla ihracatçılarımıza yalnızca alıcı firma bilgilerini sunmakla kalmıyor; aynı zamanda, yurt dışındaki potansiyel alıcıların da firmalarımıza kolayca ulaşmasını sağlıyoruz. Bu amaçla, AskTurkiye web sitesi platforma entegre edilerek 8 farklı dilde hizmet veren bir yapıya kavuştu. Sağlanan entegrasyonla firmalarımız, platformumuzun İhracat Kokpiti Modülünden profil oluşturduklarında, AskTürkiye üzerinde kendileri için hazırlanan modern sayfalarda firma ve ürünlerine yönelik tanıtım yapma imkanına kavuşuyor."

  “BAŞKA SEÇENEĞİMİZ YOK”

  "Ekonomi Reform paketinde de vurgulandığı üzere; yerli ve ulusal bir ekonomi için yatırımlar, üretim ve istihdam ile ihracat hedeflerimizde başarıyı yakalamaktan başka seçeneğimiz yok. Bu noktada, adeta özel sektör dinamizmi ile verdiğimiz emeklerin bir ürünü olan platformun ekonomik hedeflerimize olumlu katkıda bulunacağından en ufak bir kuşkumuz yok."

  “MEVCUT İHRACATÇILARIMIZI PROFESYONEL HALE GETİRİYORUZ”

  "Platformla ihracatı kolaylaştırmıştık. Bugün kullanıma açtığımız yeni modüllerimizle ihracatı herkes için çok daha kolay kılıyor ve mevcut ihracatçılarımızı profesyonel ihracatçılar haline getiriyoruz. İlk fazda her bir ihracatçımıza yapay zeka temelli dijital bir danışman temin ediyorduk. Şimdi ise eğitimler, saha bilgileri gibi modüllerle genişlettiğimiz platformumuzu kullanan her potansiyel ihracatçımızı sanal personellerle donatıyor ve küçük işletmelere dönüştürüyoruz. Adeta ticaretin şifrelerini çözdüğümüz bugün ihracatı tabana yayma hedefimize bir adım daha yaklaşıyor ve hep birlikte, 'ihracat, herkes için, şimdi' diyoruz."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir