Petrol
85.31
-2.14%
Euro
18.1424
-0.08%
Dolar
18.4891
-0.09%
Altın
987.98
0.01%
Borsa
318
0.00%
Bitcoin
364.378
0.53%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  TL en güçlü paralardan birisi

  Kanadalı başekonomist Türk Lirası'nın dünyadaki güçlü paralardan birisi olduğunu kaydetti..
  • 08.03.2012 - 11:12
  TL en güçlü paralardan birisi

  TL en güçlü paralardan birisi #1

  Kanada'nın önde gelen bankalarından Montreal Bankası (Bank Of Montreal) Başekonomisti Douglas Porter, Türk Lirası'nın dünyadaki güçlü paralardan birisi olduğunu söyledi. Amerikan ekonomisinin yakın gelecekte düzelmesini beklemediğini anlatan Porter, Kanada'nın yatırım için ideal bir ülke olduğunu kaydetti.

  Kanada-Türkiye Ticaret Odası'nın Toronto'daki merkezinde düzenlenen konferansa, Türkiye'nin Toronto Başkonsolosu Ali Rıza Güney, Ticaret Ataşesi Mehmet Tan ve Başbakanlık Yatırım Destek Ajansı Kanada Temsilcisi Murat Özdemir'in yanı sıra Filipinler, Endonezya, Çin, Makedonya, Malezya, Trinidad-Tobago, Japonya ve Avustralya'nın Toronto konsolosları ve ticaret ataşeleri, oda üyeleri ve iş çevreleri katıldı.

  Douglas Porter, ''Zorlukların İçindeki Fırsatlar'' konulu konferansında, ABD ekonomisinin, 2009'da Barack Obama'nın başkan seçildiği dönemdeki halinden daha iyi olmasına rağmen, bu durumun sadece Obama'nın seçim kampanyasında işine yarayacağını anlattı.

  KANADA YATIRIM İÇİN İDEAL BİR ÜLKE

  ABD ekonomisinin yakın bir gelecekte düzelmesini beklemediklerini anlatan Porter, buna karşın Kanada ekonomisinin son derece sağlıklı olduğunu ifade etti. ''Kanada yatırım için ideal ülke'' diyen Porter, madencilik, tarım ve finans sektörlerinin en avantajlı yatırım alanları olduğuna işaret etti.

  TL EN GÜÇLÜ PARALARDAN BİRİ

  Avrupa'daki sorunlu ekonomilerin, global ekonomiyi tehdit eden en önemli husus olduğunu hatırlatan Douglas Porter, Türkiye'nin yıllık yüzde 10'u geçen enflasyona rağmen büyüyen bir ekonomiye ve güçlü Türk Lirası'na sahip olduğunu anlattı.

  Yatırımcılar için en önemli göstergelerden birisi olan faizlerin, Kanada'da uzun zamandır yüzde 1'de seyrettiğini söyleyen Porter, ekonomi yönetiminin bu oranı önümüzdeki 5 yılda sabit tutmayı hedeflediğini sözlerine ekledi.


  Görüş Bildir