Petrol
85.32
-2.13%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
362.869
-0.19%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  TMSF, altın sondaj çalışmalarında müjde vermeye hazırlanıyor

  TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, kurumun çalışmaları hakkında bilgi vererek, Koza Altın'la ilgili ellerinde 200'ün üzerinde ruhsat olduğunu ve ciddi bir sondaj çalışmasına başladıklarını açıkladı.
  • AA
  • 26.10.2020 - 15:15
  • Güncelleme : 26.10.2020 - 15:18
  TMSF, altın sondaj çalışmalarında müjde vermeye hazırlanıyor

  Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, TMSF'nin Milli Eğitim Bakanlığı'nın çocuklara tablet dağıtımı projesine destek vermesi dolayısıyla bulunduğu Giresun'da, basın mensuplarıyla Akın Çorap fabrikasında bir araya geldi.

  "AĞRI'DA ÇOK GÜZEL BİR REZERV BULDUK"

  Muhiddin Gülal, bu toplantıda Koza Altın'la ilgili ellerinde 200'ün üzerinde ruhsat olduğunu ve ciddi bir sondaj çalışmasına başladıklarını belirterek, "Bu dönemde ciddi bir sondaj çalışmasına başladık. Rahatlıkla söyleyebilirim ki çalışmalarımız olumlu. Türkiye'nin muhtelif yerlerinde rezervimiz var. Madende işler biraz ağır gidiyor. Geçen yıl itibarıyla 11 ton ürettik, bunu birkaç yıl içinde 15 tona çıkarmanın hesaplarını yapıyoruz. 37 farklı noktada sondaj çalışması yapıyoruz. Kuyularımız açıldı. Bu ara ülkemize müjdeler geliyor, biz de altında müjdeler verebiliriz. Ağrı'da çok güzel bir rezerv bulduk. Bununla alakalı son çalışmalarımız bitti. Önümüzdeki mart-nisan ayı gibi tesisimizin temelini atacağız. İnşallah orada 400-500 kişiyi de istihdam edeceğiz." dedi.

  TMSF, altın sondaj çalışmalarında müjde vermeye hazırlanıyor #1

  TMSF, 15 TEMMUZ'DAN SONRA FARKLI ALANLARA YOĞUNLAŞTI

  TMSF'nin 15 Temmuz sonrası çok farklı bir alanda faaliyet gösteren mevduat sigortacılığı kurumu haline geldiğine işaret eden Gülal, şunları söyledi:

  "804 şirketimiz var. Bunların 30 Eylül 2020 itibarıyla öz kaynak büyüklüğü 27 milyar 600 milyon lira, aktif büyüklüğü de 66 milyar 500 milyor lira. Çalışan sayımız 40 bin 589 kişi. Yaklaşık 4.5 yıldır yönettiğimiz bu şirketlerde, ortalama olarak öz kaynakları yüzde 52, aktifleri yüzde 56 büyüttük. Sadece büyük gruplar nezdinde bakarsak aktiflerin büyümesi yüzde 90'a ulaştı. Devraldığımızdan bu yana Koza Altın hemen hemen yüzde 100 büyüdü ve kasasında ciddi bir nakit oluştu.

  Sadece günlük neması 1.5 milyon liraya ulaşan bir rakama geldik. Dolayısıyla burada 6 milyar liralık bir fon oluştu. Erciyes Anadolu Holding'in devraldığımızdan bu yana aktif büyümesi yüzde 86 seviyesinde. Kasasında 350 milyon dolar nakdi var. Bu biriken fonları da hep şöyle söylüyoruz, bu şirketler eskiden terör örgütüne hizmet ediyordu, ama artık halkımızın hizmetinde."

  "SİGORTALI MEVDUAT TOPLAMI 848 MİLYAR LİRAYA ULAŞTI"

  Gülal, geçen yıl sigorta limitini 100 bin liradan 150 bin liraya çıkarttıklarını anımsatarak, bu yolla 570 milyar lira olan sigortalı mevduat toplamının 848 milyar liraya ulaştığını bildirdi. Gülal, sigorta limitlerindeki artışın etkisiyle prim gelirlerinin de yükseldiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

  “Biz artık her 3'er aylık dönemde 1 milyar 400 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 5 milyar 600 milyar lira prim tahsil eden bir kurum olduk. Rezervimizin sigortalı mevduatı karşılama oranı şu anda 7,2. Bu Avrupa'da ve ABD'de 1,5 seviyesinde. Kabul gören oran da burada yüzde 3. Bugün itibarıyla baktığımızda 61 milyar 200 milyon liralık rezervimiz var. Bu paranın yüzde 90'ı DİBS'lerde, hazine bonolarında. Kalan kısmı da mevduat olarak kamu bankalarında. Bu rezervimizi zaman zaman bazı kamu bankalarına garanti kapsamında kaynak olarak kullandırdığımız oldu, ancak şu an herhangi bir bankada kağıdımız yok.”

  Son 10 yıl içinde sadece Bank Asya için 967 milyon liralık ödeme yaptıklarına değinen Gülal, bu rakamı daha sonra Bank Asya'dan tahsil ettiklerini dile getirdi.

  TMSF, altın sondaj çalışmalarında müjde vermeye hazırlanıyor #2

  "ÇUKUROVA'YI PROTOKOLE BAĞLADIK, DOSYAYI KAPATTIK GÖZÜYLE BAKIYORUZ"

  Muhiddin Gülal, 2001'de fona devrolan 26 bankanın hakim ortak grubundan alacakların tahsili ile alakalı bir süreç olduğunu hatırlatarak, “20 yıl geçti, artık son aşamalara gelmek üzereyiz. Burada şu ana kadar toplam 23 milyar 200 milyon dolar tahsilat yaptık, 600-700 milyon dolarlık daha tahsilat beklentimiz var.” dedi.

  Ataşehir’de 1.113 konutluk inşaat projesi yaptıklarını belirten Gülal, bunun ticari bir proje olduğunu, buradan gelecek hasılatla önemli bir kamu alacağını tahsil edeceklerini kaydetti.

  Gülal, söz konusu konutların lansmanını yapıp, satışa başlayacaklarını aktararak, “Asgari 2 milyar liralık bir hasılat beklentimiz var. Masrafları çıktıktan sonra burada en az 1 milyar liralık beklentimiz var. Dolayısıyla buradan gelecek hasılat, inşallah bize Balkaner Grubu'nun dosyasını kapattıracak. Biz Çukurova'yı da protokole bağladık, dosyayı kapattık gözüyle bakıyoruz.” şeklinde konuştu.

  “EĞER FİRMANIN EKONOMİK DEVAMLILIĞINDA SAKINCA YOKSA SATILABİLİR”

  Şirketlerin satışlarıyla alakalı gelecek dönem planlarından da bahseden Gülal, şöyle devam etti: “Eğer firmanın ekonomik devamlılığıyla ilgili tehlike söz konusu ise satılmasında bir sakınca yok. ‘Naksan’ böyle bir grup. Geçtiğimiz günlerde Naksan ve Royal Halı'yı ihaleye çıkarmıştık. Satış olmadı ama bir talipli grup var, ciddi olarak ilgilendiğini belirtti. Dolayısıyla 18 Aralık'ta her ikisinin de ihalesini yenileyeceğiz. Diğer taraftan Erciyes Anadolu Holding, Koza Altın gibi büyüyen, kâr eden şirketlerin mevcut hukuki süreç tamamlanmadan satışının şu aşamada mümkünatı yok.

  KARAR KESİNLEŞİRSE KOZA ALTIN VE ERCİYES ANADOLU HOLDİNG ARTIK HAZİNE'NİN MALI OLACAK

  Koza Altın ve Erciyes Anadolu Holding gibi birçoğunda müsadere kararı çıktı. Eğer karar kesinleşirse bu şirketler artık Hazine'nin malı olacak. Hazine'ye geçmesinin ardından bir kısmına farklı şeyler düşünüyoruz. Mesela Koza Altın çok stratejik bir firma, altın üretiyoruz. Bunu diyoruz belki Türkiye Varlık Fonu'na devredilebiliriz. Erciyes Anadolu Holding ve Aydınlı Grup için belki halka arz çalışması yapabiliriz. Belki kısmi de olsa bir satış gündeme gelebilir. Kısa vadede bunların hepsi hukuki sürecin kesinleşmesine bağlı."

  "SÜRAT KARGO İLK DEFA KÂR ELDE EDEN BİR ŞİRKET HALİNE GELDİ"

  TMSF Başkanı Gülal, bu süreçte gıda ve kargo şirketlerinin pozitif ayrıştığını, Sürat Kargo'nun ilk defa kâr elde eden bir şirket haline geldiğini anlattı.

  Sürat Kargo'nun aktif büyüklüğünün devir tarihi olan Kasım 2016'da bulunduğu 91 milyon 200 milyar seviyesinden 30 Eylül 2020 itibarıyla yüzde 95 artarak 177 milyon 600 bin liraya ulaştığını aktaran Gülal, "Bu süreçte şirket 12 milyon 700 bin liralık zararını, 20 milyon 100 bin lira kâra çevirdi. Yılı da 30-35 milyon lira gibi bir karla kapatırız diye düşünüyoruz. Şirketin devrolduğu tarihteki 275 milyon 400 bin milyon liralık cirosu, eylül sonu itibarıyla yüzde 89,6'lık bir artışla 522 milyon 300 bin liraya yükseldi. Hizmet alımı yapılan personeller de dahil olmak üzere toplam 7 bin 280 kişiye de istihdam sağlanıyor." değerlendirmelerini yaptı.

  “AYDINLI, PANDEMİDEN EN ÇOK ETKİLENEN FİRMA OLDU”

  Gülal, pandemi sürecinden en fazla etkilenen firmanın Aydınlı olduğu bilgisini vererek, "3 ay AVM'ler kapalı kaldı. Dolayısıyla biz bu markalarımızda mağazalarımızda ciro elde edemedik. Hemen hemen ayda 70 milyon lira seviyesinde bir giderimiz vardı. İnşallah orayı da yıl sonu itibarıyla kâr görerek kapatacağız." dedi.

  "ENERJİDE TOPLAM YATIRIMIMIZ 318 MİLYON DOLAR"

  Muhiddin Gülal, Erciyes Anadolu Holding ile ciddi bir enerji yatırımı yaptıklarına değinerek, “Bu Holding'i Türkiye'nin önemli enerji aktörleri arasına soktuk. Şu an elimizde 504 megavatlık yenilenebilir enerji yapısı oluştu. Tek parselde kurulu Türkiye'nin ikinci en büyük güneş enerjisi yatırımı, Van'daki 55 megavatlık güneş enerjisi yatırımı ile bizde. Toplamda da yarısı faal olan 248 megavatlık yatırımla birlikte toplam enerji yatırımımız 318 milyon dolar oldu." diye konuştu.

  Bir de sandalye fabrikası yaptıklarını anlatan Gülal, burada da 600 kişi istihdam edeceklerini, ay sonunda açılışını yapmayı planladıklarını bildirdi.

  “UÇAKLARI SATMAKLA ALAKALI İLANA ÇIKTIK”

  Gülal, şirketlerin sahip olduğu uçaklara ilişkin de değerlendirmelerde bulunarak, "Uçakları satmakla alakalı bir irade ortaya koyduk, ilana çıktık. Erciyes Anadolu Holding'te 1, Koza'da da 1 uçağımız var. Bir de Koza'nın ABD'de yapılan bir uçağı var. O da bize 2021 Haziran'da teslim edilecek. Akın İpek'in siparişini verdiği ve ciddi bir ödeme yaptığı bir uçak. İptal etseydik ödemenin yanması söz konusuydu. 'Paramız varken uçağı yaptıralım, bir şekilde değerlendiririz.' dedik. Bu uçağın bize maliyeti hemen hemen 46 milyon dolar olacak." şeklinde konuşmasını tamamladı.


  Görüş Bildir