Dolar
7.2907
0.859%
Euro
8.5326
-0.9265%
Altın
2035.04
-1.3663%
Borsa
1060.59
2.5319%
G. Altın
477.149
-0.4753%
Bitcoin
84407.38
-1.3494%
30ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 30 C

  TOBB'da seçimler haziranda tamamlanacak

  TOBB seçimlerin ertelenmesi için bakanlığa başvuruda bulunmuştu ve başvuruya istinaden seçimler 2 ay ertelendi.
  • 29.01.2013 - 09:13
  TOBB'da seçimler haziranda tamamlanacak

  TOBB da seçimler haziranda tamamlanacak #1

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), oda ve borsalarda yapılan seçimlerin ertelenmesi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na başvurdu.TOBB'un bu talebi dünkü bakanlar kurulu toplantısında ele alındı. Hükümet, hem oda ve borsa seçimlerini hem de birlik yönetimi seçimini 2 ay süreyle erteledi.

  1 milyon 200 bin üyesiyle Türkiye'nin en büyük işadamı örgütü olan TOBB'dan yapılan yazılı açıklamada, yeni meslek gruplandırmalarına ilişkin birliğe yapılan itirazların sağlıklı bir şekilde değerlendirilebilmesi için oda ve borsa seçimlerinin makul bir süre ertelenmesi istendi.TOBB genel kurul dışındaki organlarının seçim tarihleri ile oda ve borsa organlarının seçim tarihlerinin ertelenmesine dair Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

  Karara göre, bu yılın şubat ayında başlayıp mart ayında tamamlanması gereken oda ve borsaların organlarının seçimleri, mayıs ayında başlayıp haziran ayında tamamlanacak.

  Bu yılın mayıs ayında yapılması gereken TOBB genel kurulu dışındaki organlarının seçimleri de ağustos ayında yapılacak.

  TOBB'DA İKİNCİ ERTELEME

  30 Kasım'da tamamlanması gereken oda ve borsa başkanları seçim süreci, yeni meslek sınıflandırması sistemi nedeniyle ikinci kez ertelenecek. Şirketlerin ekonomik faaliyetlerinin Avrupa Topluluğu İstitistik sınıflandırmasına göre yapılmasını esas alan NACE sistemine onlarca ilin oda ve borsalarından itiraz sesleri yükseldi. TOBB yönetimi, itirazları "sağlıklı bir şekilde" değerlendirmek için şubat ve mart aylarında yapılacak seçim takviminin makul bir süre daha ertelenmesini istedi. Yönetimin, mayısta yapılacak birlik başkanlığı seçimini etkilemeyecek şekilde 1 aylık bir erteleme talebinde bulunduğu öğrenildi. Anayasa Mahkemesi'nin 3 dönem başkanlık yapanların oda ve borsa başkanlığı seçimlerinde aday olamazlar hükmünü iptalinin ardından gözler mevcut başkanların aday olup olmayacaklarına kilitlenmişken, gelen erteleme başvurusu şaşırttı.
   
  TOBB, NACE (Avrupa Topluluğu Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflandırılması) üzerine uzun süredir çalışıyor. NACE şirketlerin ekonomik faaliyetlerinin sınıflandırıldığı bir sistem. Buradaki kodlamalara göre oda ve borsalara üye olan şirketler komitelere ayrılıyor. Meclise girmek için öncelikle kendi meslek grubunun komitesinden seçilmeleri gerekiyor. Meclise girebilenler oda ve borsa başkanı ile yönetimi belirliyor.

  İSO VE ATO'DAN KARARA İTİRAZ

  İstanbul Sanayi Odası, Ankara Ticaret Odası gibi büyük odaların da aralarında olduğu birçok odada NACE sınıflandırmasına çok sayıda itiraz geldiği öğrenilirken, özellikle mevcut yönetimlere muhalif olanlar, "Nace sistemiyle önümüz kesilmeye çalışılıyor, adaylığımız engelleniyor" açıklamaları yapmışlardı.

  30 Kasım'da bitmesi gereken oda ve borsalardaki seçim süreci yeni sistem nedeniyle Bakanlar Kurulu tarafından ikinci kez ertelenmiş oldu. 

  Görüş Bildir