Dolar
7.7532
0.0929%
Euro
9.1089
0.1231%
Altın
1905.67
-0.0215%
Borsa
1143.51
-0.151%
G. Altın
474.399
-0.0231%
Bitcoin
82586.78
-0.0744%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  TPAO'nun KKTC'ye ikinci petrol çıkarması

  Güzelyurt Bölgesi'nde ruhsat alan TPAO sismik çalışmaların ardından ikinci sondaja başlayacak.
  • 22.07.2012 - 15:56
  TPAO'nun KKTC'ye ikinci petrol çıkarması

  TPAO nun KKTC ye ikinci petrol çıkarması #1

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) 400 milyon dolarlık yatırım projesi hazırlayan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ikinci sondaj için kolları sıvadı.

  GÜZELYURT İÇİN RUHSAT ALDI

  Doğu Akdeniz'de tırmanan gerilim ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin AB Dönem Başkanlığını üstlenmesi bile Türkiye'nin petrol arama çalışmalarını durduramadı. TPAO, 'Yavru Vatan'daki petrol arama çalışmalarına hız verdi. Adanın doğusunda 'Türkyurdu' kuyusunda sondaj çalışmalarına başlayan milli petrol şirketi, kuzeybatı bölgesindeki Güzelyurt Bölgesi için de petrol ruhsatı aldı.

  Vatan Gazetesi'nden Ufuk Şanlı'nın haberine göre, TPAO bölgede geniş sismik çalışmalara başladı. Sismik taramanın ardından sondaj için yer belirlenecek ve hemen ardından sondaj çalışmalarına başlanacak. Yetkililer, "Kıbrıs topraklarında ikinci sondaj için çalışmalara başladık. Böylelikle Kıbrıs'ı tam anlamıyla test ediyoruz" diye konuştu. TPAO, Kıbrıs'ta 400 milyon dolarlık yatırım programını devreye sokarken, çalışmaların adada genişletilmesi bekleniyor.

  TPAO BARBAROS'U BEKLİYOR

  Kıbrıs karasularında derin deniz aramaları için de ruhsat alan TPAO çalışmalara başlamak için 3 boyutlu arama yapabilen Barbaros Hayrettin gemisinin gelmesini bekliyor. TPAO kendi sismik gemi alımı için çalışmalara başlarken, gemi alınır alınmaz adanın etrafında 3 boyutlu sismik çalışmalara başlanacak.

  BÖLGEDE GERİLİM YÜKSELİR Mİ

  İsrail savaş uçaklarının KKTC hava sahasını ihlaliyle yükselen gerilim Türkiye'nin petrol arama çalışmalarını şimdilik etkilemedi. Askeri kaynaklar, İsrail- Rum askeri güçlerinin petrol arama faaliyetlerini taciz etmeye kalkması halinde Deniz Kuvvetleri ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın gereken cevabı vermeye hazır olduğunu ifade etti. Uzmanlar Türkiye'nin arama yapmak için gereken ruhsatlara sahip olduğunun da altını çizdi. Rumların hak iddia ettiği 12 ruhsat alanı ile Türkiye-KKTC anlaşması ile TPAO'ya verilen bölgelerdeki ruhsatlar, halen doğalgaz rezervine ulaşılan 12. parsel dışında büyük oranda çakışıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir