Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
493.051
-1.33%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Trabzonlu balıkçılar hamsi bitince erken paydos yaptı

  Balık avlama sezonu 15 Nisan'da tamamlanacak ama hamsi avına çıkan tekneler için sezon bugünden bitti.
  • İHA
  • 28.03.2021 - 09:36
  • Güncelleme : 28.03.2021 - 09:41
  Trabzonlu balıkçılar hamsi bitince erken paydos yaptı

  Denizlerde 15 Nisan’da başlayacak av yasağına kısa bir süre kala Trabzonlu balıkçılar özellikle hamsi avında umduğunu bulamayınca teknelerini limana erken demirledi.

  Pandeminin de olumsuz etkilediği balıkçılar sezonun bitmesini beklemeden teknelerini bakıma alarak gelecek sezonun hazırlıklarına şimdiden başladı.

  YASAK 15 NİSAN’DA BAŞLIYOR

  Denizlerde trol ve gırgır ağları ile avcılık yapan balıkçılar için 1 Eylül’e kadar sürecek yasak 15 Nisan’da başlıyor. Karadeniz’de bu yıl özellikle hamside umduğunu bulamayan balıkçılar erken “Paydos” diyerek tekneleri limana çekti. Sezon henüz bitmemesine rağmen şimdiden "Paydos" diyen çok sayıda balıkçı, gelecek sezon hazırlıkları için teknelerini bakıma aldı.

  "BU SEZON BALIKÇILAR İÇİN NE İYİ NE DE KÖTÜ GEÇTİ"

  Bu sezonun bazı balıkçılar açısında iyi bazıları için ise kötü geçtiğini belirten tekne sahiplerinden Emrehan Köroğlu, “Balıkçı açısından bu sezon ne iyi, ne de kötü geçti. Palamut avcılığı ile başladık genele bakacak olursak fena bir balıkçılık olmadı. Hamsi de fena geçmedi diyebiliriz. Ortada bir avcılık oldu. İyi olanlar da vardı, kötü olanlar da vardı. Kendi açımızdan konuşacak olursak orta bir sezon geçirdik. Hamsi avında zaman zaman yasaklar oldu.

  Trabzonlu balıkçılar hamsi bitince erken paydos yaptı #1

  KURALLARA UYMAYANLAR OLDU

  Dolayısıyla kurallara uymayanlar oldu. Kurallara uyumayan balıkçı arkadaşlarımız yüzünden, kurallara uyan balıkçı arkadaşlarımız sıkıntı yaşadı. Dolayısıyla bu süreçte kurallara uyan balıkçı arkadaşlarımız çok sıkıntı yaşadı. Yaklaşık 30 iş günü bekleme süreci oldu. Bekleme sürecinden sonra çıkan kararlar balıkçılara çok fazla uyumlu olmadı. Bu nedenle bu sezon biraz sıkıtılar yaşadık.” dedi.

  Trabzonlu balıkçılar hamsi bitince erken paydos yaptı #2

  "KORONAVİRÜS DE KÖTÜ ETKİLEDİ"

  Köroğlu, pandemi sürecinde gerek teknede çalışanlar, gereksi dışarıdaki alışverişler nedeni ile koronavirüs salgınından olumsuz etkilendiklerini açıkladı.

  Teknede tayfaların birinde virüs çıktığı zaman karantinada 10-15 gün bekleme süreci olduğunu hatırlatan Köroğlu, “Bunun yanı sıra dışarıda inişli çıkışlı fiyatlar oluyor, dolayısıyla bu olumsuzluklar bizi etkiliyor. Şu anda sezonumuzu bitirdik işlerimizi tamamen durdurduk. Ağ bakımı ve teknemizin bakımını yapıyoruz. Bir dahaki sezon için hazırlıklarımız devam ediyor. Eylül 1‘de çıkacağımız palamut sezonunun hazırlıklarını başladık. Şu anda teknelerin yüzde 90’ı paydos etmiş durumda. Şu anda bazı tekneler istavrite çalışıyor. Genel olarak hamsiye çalışanların hemen hemen hepsi erken ’paydos’ etti.” dedi.

  Trabzonlu balıkçılar hamsi bitince erken paydos yaptı VİDEO

  “BU SEZON HAMSİ, KARADENİZ’DE PEK OLMADI”

  Yaklaşık 30 yıldır bu sektörde çalıştığını belirten Erkan Tosun ise “30 yıldır bu sektörde çalışıyorum. Önceki sezonlara göre kıyaslama yapacak olursak bu sezon hamsi Karadeniz’de pek olmadı. Palamut ise Allah’a şükürler olsun iyi oldu diyebiliriz ancak Karadeniz’de beklediğimiz gibi hamsi pek olmadı. Zaman zaman hamsi avında yasaklar oldu, demek ki gerekiyordu. Çünkü hamsinin boyu küçüktü dolayısıyla biz de avlamadık.” diye konuştu.

  Trabzonlu balıkçılar hamsi bitince erken paydos yaptı #3

  “SEZON SONA ERMEDİ ANCAK BİZİM AÇIMIZDAN BİTTİ”

  Uzun yıllar balıkçılık sektöründe çalışan Ali Arslan da sezon sona ermediğini ancak kendileri açısından bittiğini ifade ederek “Şu anda ağların bakımını yapıyoruz. Sezon bitti seneye hazırlık yapıyoruz. Her sezon sonu hazırlığımızı yapıyoruz. Sezonun bitmesine daha var ancak bizim için ’hamsi sezonu bitti’ diyebiliriz. Bu seneyi değerlendirecek olursak pek iyi geçmedi avcılık biraz kıt oldu. Hamsi ince oldu, yasaklar çıktı dolayısıyla bizim açımızdan iyi geçmedi.” ifadelerini kullandı.

  Trabzonlu balıkçılar hamsi bitince erken paydos yaptı #4

  Trabzonlu balıkçılar hamsi bitince erken paydos yaptı #5

  Trabzonlu balıkçılar hamsi bitince erken paydos yaptı #6

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir