Euro
15.3365
0.01%
Dolar
13.4255
-0.09%
Altın
785.1870
-0.12%
Borsa
2,085.76
0.62%
Bitcoin
575.450
-1.68%
7ºC
İstanbul
Hafif yağmur 7 C

  Tüketiciler Birliği zamları protesto etti

  Genel Başkan Vekili Kalyoncu: Bütçe açığı bahane..
  • 13.10.2012 - 21:49
  Tüketiciler Birliği zamları protesto etti

  Tüketiciler Birliği zamları protesto etti #1

  Tüketiciler Birliği Genel Başkan Vekili Hatice Saadet Kalyoncu, ''Devletin bütçe açığı bahane edilerek en temel ihtiyaçlara yapılan zamlar dar gelirlinin bütçesini darmaduman etmiş, ortada bütçe bırakmamıştır'' dedi.

  Tüketiciler Birliği üyesi bir grup, Beyoğlu'ndaki Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelerek zamları protesto etti.

  ''Zamlara hayır'' ve ''Beni yak, kendini yak, donuyoruz bak'' yazılı dövizler taşıyan gruptakiler adına açıklama yapan Kalyoncu, son zamla birlikte Türkiye'nin dünyanın en pahalı benzinini tükettiğini söyledi.

  "DÜNYANIN EN PAHALI BENZİNİNİ KULLANIYORUZ"

  Kalyoncu, ''Zam furyası akaryakıttaki ÖTV artışıyla açılmış, bir gecede benzin 35 kuruş zamlanmıştır. Ulaşım başta olmak üzere hemen tüm temel ihtiyaçların maliyetine etki eden akaryakıttaki vergi artışı, kısa bir süreliğine kurtulduğumuz 'dünyanın en pahalı benzinini tüketen ülke' unvanını yeniden kazandırmıştır ülkemize'' diye konuştu.

  Bu ayın başından geçerli olmak üzere doğalgaza yüzde 9.8, elektriğe 9.9 oranında zam yapıldığını anımsatan Kalyoncu, vatandaşların bu iki zamdan ötürü bu kış geçen kışa kıyasla 100 TL dolayında daha yüksek faturalarla karşılaşacağını kaydetti.

  Kalyoncu, şöyle devam etti:

  ''Devletin bütçe açığı bahane edilerek en temel ihtiyaçlara yapılan zamlar dar gelirlinin bütçesini darmaduman etmiş, ortada bütçe bırakmamıştır. Kazanırken ve harcarken ödediği vergilerle bir dar gelirli, kazandığının yarısından fazlasını devlete vergi olarak ödemektedir. Sosyal ve müreffeh toplum için az kazananın az, çok kazananın çok vergi ödemesi beklenirken, ülkemizin icat ettiği bu vergi sistemi zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapmaya devam etmektedir.''

  Kalyoncu, yapılan zamların geri alınmasını istediklerini söyledi.


  Görüş Bildir