Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
591.928
-2.16%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C

  Türk Akımı'nda imzalar yakın

  Rus doğalgazını Avrupa'ya taşıyacak Türk Akımı Projesi'nin inşası için hükümetlerarası anlaşma ay sonuna kadar imzalanacak.
  • AA
  • 09.06.2015 - 15:50
  Türk Akımı'nda imzalar yakın

  gazprom

  Rusya'nın devlet destekli yeni ajansı Sputnik'in haberine göre; Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aleksandr Medvedev, düzenlediği basın toplantısında, projenin, Türkiye'deki milletvekili genel seçimlerinden etkilenmeyeceğini belirtti.

  "BU RAKAM KESİN MİKTAR DEĞİL"

  Medvedev, Türk Akımı Projesi'nin inşası için hükümetlerarası anlaşmanın ay sonuna kadar imzalanacağını kaydetti. Rusya'nın resmi haber ajansı Itar-Tass'ın haberine göre de Türk Akımı Projesi'nin ilk safhasının 3,3 milyar avroya mal olacağını belirten Medvedev, "Bu rakam kesin miktar değil. Bulgaristan'a gaz taşıması planlanan fakat iptal edilen Güney Akım Projesi'nin maliyetine bağlı hesaplanmış bir tutar" ifadelerini kullandı.

  BÜYÜK KISMINI BOTAŞ ALDI

  Öte yandan Itar-Tass, Medvedev'in, imzaların yıl sonuna kadar atılacağını söylediğini öne sürdü. Türkiye, geçen yıl Rusya'dan 27,3 milyar metreküp doğalgaz ithal ederken, bunun büyük kısmını BOTAŞ aldı. Rus gazını Avrupa'ya taşıyacak Güney Akım Projesi'nin iptal edilmesinin ardından, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus gazını Avrupa'ya Türkiye üzerinden taşıyacak bir boru hattı yapılacağını geçen aralık ayında açıklamıştı.

  Türk Akımı Projesi'nin 63 milyar metreküp kapasiteli olacağı duyurulmuştu. Bu miktarın 47 milyar metreküplük kısmı Avrupa'ya iletilirken geri kalan 16 milyar metreküpün Türkiye'nin iç piyasasında tüketilmesi öngörülüyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir