Dolar
7.3351
-0.0354%
Euro
8.6149
-0.0092%
Altın
2029.33
0.0868%
Borsa
1075.52
1.4077%
G. Altın
477.738
-0.1486%
Bitcoin
86767.78
-0.3811%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C
  Türk elektriği haram diyen piskopos çark etti

  Türk elektriği haram diyen piskopos çark etti

  Türkiye karşıtlığıyla bilinen Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos'un Türkiye çıkışı şaşırttı.
  • 29.01.2013 - 02:02
  Türk elektriği haram diyen piskopos çark etti

  Türk elektriği haram diyen piskopos çark etti #1

  Hrisostomos, doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa'ya ihraç edilmesine karşı olmadığını belirterek "Gazın Türkiye'den geçmesi, halkımızın milli ve ekonomik çıkarına olacaksa geçsin. Sevmek düşmanlık beslemekten daha iyidir" ifadelerini kullandı.

  "TÜRKİYE'DEN ELEKTRİK ALMAK CAİZ DEĞİL" DEMİŞTİ

  Rum kesiminde siyasete ve kamuoyuna yön veren başpiskoposun sürpriz açıklaması yeni bir tartışma başlattı. Türkiye karşıtı tavırlarıyla bilinen, hatta Türkiye'den elektrik almanın dinen sakıncalı olduğunu söyleyen Başpiskopos'un bu sözleri kamuoyunda şaşkınlıkla karşılandı.

  Bir gazetecinin "İpler Türkiye'nin elinde olacak, rehine durumuna düşmeyecek miyiz" yönündeki sorusunu yanıtlayan Başpiskopos Hrisostomos, "Milli açıdan çıkarımıza olacaksa yapalım, değilse yapmayalım" dedi.

  Türkler'den elektrik almayın kilisenin elektriğini kesin haberi-Tıklayın

  Rumlar Akdeniz'de bulunan doğalgazın Kıbrıs'ta inşa edilecek tesislerde sıvılaştıralarak gemilerle ihraç edilmesini planlıyordu, ancak uzmanlara göre bu yöntem yaklaşık 10 milyar dolarlık ek külfet getiriyor.

  HRİSOSTOMOS: TÜRKİYE TEK ÇIKAR YOL

  Ortaya çıkacak yüksek maliyet, Kıbrıs doğalgazının dünya pazarındaki rekabet şansını ortadan kaldırıyor. Uzmanlar Kıbrıs'taki doğalgazın Avrupa'ya pazarlanması için tek çıkar yolun, Türkiye üzerinden nakledilmesi olduğunu belirtiyor.

  BAŞKAN ADAYINDAN DESTEK

  Başpiskoposun açıklamalarına, Şubat ayında yapılacak başkanlık seçiminin en güçlü adayı Nikos Anastasiades de destek verdi. 20 milyar Euro'luk mali krizden çıkış yolu olarak doğalgazı işaret eden Anastasiades, doğalgazın Kıbrıs'la Türkiye arasında kurulacak boru hattıyla Avrupa'ya götürülebileceğini söyledi.

  HRİSOSTOMOS: TÜRKİYE ASKERLERİNİ ÇEKERSE..

  Kitium Metropoliti Hrisostomos da "Türkiye mantıklı hareket edip askerlerini çeker ve Kıbrıs halkı için onurlu ve adil bir çözüme rıza gösterirse, Tanrı'nın bahşettiği zenginliğin bir bölümünü neden almasın" diyerek başpiskoposa destek verdi.

  MUHALEFETTEN KIBRIS TEPKİSİ

  İktidardaki AKEL Partisi'nin Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise bu fikre karşı çıkarak, "Türkiye'nin doğalgaz işine dahil edilebilmesi için önce Kıbrıs sorununun çözülmesi gerekir" dedi.

  AKEL lideri, Ankara'yı Şubat ayında göreve gelecek yeni hükümetle sorunun çözümü konusunda işbirliği yapmaya çağırdı.

  Tartışma medyada da geniş yer buldu. Başpiskoposun doğalgazın Türkiye üzerinden pazarlanmasına yönelik açıklamalarına geniş yer veren Rum medyası, kilisenin başkan seçileceğine kesin gözüyle bakılan Nikos Anastasiades'e açık destek verdiği yorumunda bulundu.

  Yaklaşık 20 milyar Euro'luk mali kriz nedeniyle Avrupa Birliği destek mekanizmasına bağlanan Rum Yönetimi, adanın güneyinde bulunan doğalgazı, krizden çıkış yolu olarak değerlendiriyor. Amerikalı uzmanlar, gazın Türkiye üzerinden pazarlanmasının en ekonomik çözüm olduğunu belirtiyor. 

  Görüş Bildir