Euro
10.0935
-0.13%
Dolar
8.5269
0.08%
Altın
493.68
-0.1%
Borsa
1.432
0%
Bitcoin
339.609
2.55%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Türk Lirası dolar karşısında güçleniyor

  Türk Lirası, son bir aylık dönemde dolara karşı yüzde 1'in üzerinde değer kazanarak, tüm gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en iyi performansı gösterdi.
  • 16.11.2014 - 12:33
  Türk Lirası dolar karşısında güçleniyor

  lira.jpg

  Gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolara karşı son bir aylık performansı değerlendirildiğinde, TL yüzde 1,4'lük değer kazancıyla gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en güçlüsü oldu. Rus Rublesi ise aynı dönemde dolar karşısındaki yüzde 14'lük düşüşüyle en kötü performansı gösterdi.

  YATIRIMCILARIN GÜVENLİ LİMANI: DOLAR

  ABD'den gelen olumlu makroekonomik veriler, Japonya Merkez Bankası (BoJ) ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) genişlemeci adımlarının ardından doların diğer para birimleri ve emtialara karşı güçlü seyri bu hafta da devam etti. Küresel piyasalarda büyümeye ilişkin endişeler de dolara olan talebi artırırken, yatırımcıların güvenli liman olarak doları tercih etmeleri dikkati çekti. Son bir aydır yükseliş trendinde olan dolar endeksi (DXY), haftanın son işlem gününde 88,28 ile 4,5 yılın en yüksek seviyesini gördü. Haftanın ilk işlem gününe 2,2578 seviyesinden başlayan dolar/TL ise hafta içinde en yüksek 2,2717'ye çıktıktan sonra gelişmekte olan para birimlerinden pozitif ayrışarak 2,2257'ye kadar geriledi.

  CARİ AÇIĞIN DÜŞMESİ OLUMLU ETKİLİYOR

  Analistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) son dönemde izlediği etkin likidite politikası, petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki düşüşler ve makroekonomik verilerdeki düzelme sayesinde Türk Lirası'nın dolara karşı gelişmekte olan diğer ülke para birimlerine göre daha iyi performans gösterdiğini ifade ediyor. Türkiye ekonomisinin yıl sonunda yüzde 3-4 aralığında bir büyüme performansı göstermesini beklediklerini dile getiren analistler, cari açıktaki düşüş eğilimi de göz önüne alındığında Türkiye'nin küresel sermaye akımları için cazip olabileceğini dile getiriyor. Dolar/TL'nin yıl sonuna kadar 2,20-2,25 aralığında hareket etmesini beklediklerini aktaran analistler, petrol fiyatlarının gerilemeye devam etmesi durumunda dolar/TL'nin 2,20'nin altına gerilemesinin söz konusu olabileceğini ifade ediyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir