Dolar
7.8339
-0.4068%
Euro
9.2947
-0.0548%
Altın
1926.12
1.046%
Borsa
1212.09
0.1387%
G. Altın
484.944
0.56%
Bitcoin
98071.49
4.4413%
20ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 20 C

  Türk müteahhitlerin Libya'dan alacakları tahsil edilecek

  Türk müteahhitlerin Libya'ya yaptığı projelerden kalan alacakları için Ticaret Bakanlığı devreye girerek bir anlaşma metni üzerinde mutabık kaldı. Buna göre alacakların tahsili mümkün olabilecek
  • AA
  • 16.10.2020 - 15:24
  • Güncelleme : 16.10.2020 - 15:24
  Türk müteahhitlerin Libya'dan alacakları tahsil edilecek

  Türk müteahhitlik sektörü 1972 yılında Libya'ya giriş yaptı ve 29 milyar dolar tutarında proje gerçekleştirdi.

  Türk müteahhitler ile Libya arasında, bu ülkede yaşanan karışıklıklar nedeniyle oluşan ve yaklaşık 10 yıldır süregelen alacak sorununun, iki ülke hükümetlerinin mutabakata varmasıyla birlikte 1 yıl içinde çözüme kavuşması bekleniyor.

  MÜTABAKAT ZABTI İMZALANDI

  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Planlama Bakanı Taher Jehaimi başkanlığındaki heyetlerin çalışmaları sonucu, Türk müteahhitlik firmaları tarafından üstlenilen ve 2011 yılında yaşanan olaylardan sonra yarım kalan projelerin tekrar hayata geçirilmesi ve yeni projelere başlanmasının önündeki engellerin kaldırılması amacıyla 13 Ağustos'ta mutabakat zaptı imzalanmıştı.

  Türkiye, mutabakat zaptına ilişkin iç onay sürecini tamamladı.

  “MUTABAKAT ZAPTI 24 EYLÜL İTİBARIYLA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ”

  Bakan Pekcan da Twitter hesabından paylaştığı mesajda, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türk müteahhitlerin Libya'da yarım kalan projelerinin devamını sağlayacak mutabakat zaptının 24 Eylül itibarıyla yürürlüğe girdiğini belirterek, bu kararla Türk firmalarının, Libyalı işveren idarelerle görüşmelere başlayacağını, tamamlanmamış projelere ilişkin iş süreçlerini sonuçlandırabileceğini ifade etti.

  Türk müteahhitlerin Libya dan alacakları tahsil edilecek #1

  "SÜREÇ TAKİP EDİLECEK"

  Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Libya İş Konseyi Başkanı Murtaza Karanfil, sürece ilişkin bilgi verdi.

  Karanfil, "Libya ile imzalanarak yürürlüğe giren mutabakat metni doğrultusunda 90 gün içinde taraflar bir araya gelerek bir uzlaşı sağlayacak. Bu süre 24 Eylül itibarıyla başladı. 90 gün içinde tarafların bir anlaşmaya varmaması veya projenin kamu yararı sebebiyle sonlandırılması durumunda 180 gün içinde taraflar kesin bir hesap hazırlayacak. Yani Türk müteahhitlerin alacaklarına ilişkin bir hesap metni oluşturulacak. Türk şirketlerine bir ödeme yapılacaksa bu en geç beyanın imzalanmasını müteakip 210 gün içinde olacak. Libya hükümeti, kendisi ve herhangi bir Libyalı birim tarafından Türk şirketleri, onların ortak girişimcileri ve projeleri nazarında verilmiş tüm taahhütleri gözetecek, aynı durum Türkiye için de söz konusu olacak. Hükümetler, bakanlık seviyesinde kurulacak ortak çalışma grubu, sorunun çözümü için iki tarafın çabalarını takip edecek ve 3'er aylık toplantılar düzenleyecek." dedi.

  “ESKİ YARIM KALAN İŞLERDEN DOĞAN ALACAK SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK TAKVİM İÇEREN BİR YOL HARİTASI”

  Karanfil, şöyle konuştu: "Mutabakat zaptı, Libya ile iş yapan Türk müteahhitler için eski yarım kalan işlerden doğan alacak sorununun çözümüne yönelik takvim içeren bir yol haritası olacaktır. Bu sayede, yaklaşık 10 yıl süren Libya ile Türk müteahhitleri arasındaki alacak sorunları yaklaşık bir yıl içinde çözüme kavuşacaktır.

  LİBYA İLE YENİ PROJELER BAŞLATILIYOR

  Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Planlama Bakanı Taher Jehaimi, 184 yeni proje başlatacaklarını ve bunlar için ayrılan bütçenin 16 milyar dolar olduğunu açıklamıştı. Biz de Türk tarafı olarak aynı duyguları ve motivasyonu paylaşıyoruz."

  Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün de mutabakat zaptında firmalar ile Libya işveren idareleri arasında hak ve yükümlülüklerin yerine getirilmesi suretiyle anlaşmaya varılması için bir takvim belirlendiğini belirtti.

  Yenigün, "Libya'da sektörün haklarının korunması önem taşımakta olup, imzalanan mutabakat zaptıyla Libya ile yeni bir sayfanın açıldığını düşünüyoruz. Güvenliğin tesisi, politik ve ekonomik istikrarın sağlanmasıyla haklarının korunması halinde müteahhitlerimiz, ülkede yarım kalmış projelerini tamamlamaya ve yeni projeler almaya hazır ve isteklidir.” değerlendirmesinde bulundu.

  Libya'da Şubat 2011'de başlayan iç karışıklık sırasında Türk müteahhitlik firmaları, şantiyelerinin yakılarak yağmalanması sonucu işlerini yarım bırakmak ve ülkede çalışan 25 bin Türk işçisiyle Türkiye'ye dönmek zorunda kalmıştı.

  “100'Ü AŞKIN FİRMANIN, LİBYA'DAKİ YARIM KALMIŞ PROJELERİNİN TOPLAM TUTARI 19 MİLYAR DOLAR”

  TMB üyesi 100'ü aşkın firmanın, Libya'daki yarım kalmış projelerinin toplam tutarı 19 milyar doları buluyor. Bu çerçevede tahsil edilmemiş hak ediş alacaklarının yaklaşık 1 milyar dolar, devam eden işlere ait avans ve kesin teminat tutarının 1 milyar 7 milyon dolar, tahmini makine, ekipman ve benzeri envanter ile diğer zararlar toplamının 1 milyar 3 milyon dolar civarında olduğu tespit edildi.

  Aradan geçen sürede firmalar sigorta komisyonları, teminat mektubu ve akreditif komisyonları, taşeron temin sözleşmeleri ve diğer tazminatlar, diğer finansman giderleri ve şantiyelerdeki güvenlik giderleri gibi yüksek rakamlara ulaşan pek çok ödemeyi yapmaya devam etti.

  Söz konusu sorunlara çözüm getirilmesi amacıyla son olarak, 2019 yılında iki ülke arasında TMB'nin de içinde yer aldığı bir Ortak Çalışma Grubu oluşturuldu. Grup, Ticaret Bakanı Pekcan ve Libyalı mevkidaşının başkanlığında Ankara ve Trablus'ta toplantılar gerçekleştirdi. Bu süreç, Libya'da yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle bir süre kesintiye uğradı. Son olarak tarafların yeniden bir araya gelmesiyle ülkedeki projelerin devamı ve sorunların aşılması konusunda tarafları teşvik eden mutabakat zaptını imzalamaları sektör için umut oldu."

  Görüş Bildir