Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
470.383
-1.89%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C
  Türk turist Benelüks turlarını bir bir iptal ediyor

  Türk turist Benelüks turlarını bir bir iptal ediyor

  Türk tur operatörlerinin en fazla sattığı Belçika, Hollanda, Lüksemburg ve Fransa'yı kapsayan "Benelüks" tur paketleri iptal ediliyor.
  • 26.03.2016 - 16:55

  Türk turist Benelüks turlarını bir bir iptal ediyor #1

  Türk tur operatörlerinin en fazla sattığı tur paketlerinden Belçika, Hollanda, Lüksemburg ve Fransa'yı kapsayan "Benelüks" turlarına terör saldırılarının etkisiyle talebin önemli ölçüde azaldığı, iptallerin yaşandığı bildirildi.

  TERÖR OLAYLARI OLANA KADAR 70 BİN TALEP VARDI

  Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, Benelüks turlarının en çok satılan turlardan biri olduğunu, Türkiye'den yılda yaklaşık 70 bin kişinin bu ülkeleri görmek için turlara katıldığını söyledi.

  EN ÇOK SATILAN TURLARDA AZALMA

  Terör saldırılarıyla turlara olan ilginin azaldığını, Brüksel'deki saldırılarla iptallerin başladığını dile getiren Polatoğlu, "Brüksel'deki terör saldırıları bizi çok etkiledi. En çok sattığımız bu turlarda azalma var. Örneğin önümüzdeki hafta kalkacak turlarda da iptaller söz konusu." dedi.

  ÖNCEDEN SADECE DALGALANMALAR YAŞANMIŞTI

  Polatoğlu, Türkiye'den yılda ortalama 4,5 milyon kişinin Avrupa turlarını tercih ettiğini bildirerek, şöyle konuştu:

  "Geçen yıl Paris'te, geçtiğimiz günlerde de Brüksel'de yaşanan terör saldırıları bu turlara talepleri azalttı. Bu turlarda döviz kurundaki hareketlilikten dolayı zaman zaman dalgalanmalar yaşanıyordu. Ancak yine de azımsanmayacak ölçüde bir ilgi vardı. Müşterilerimiz terör saldırılarından sonra ya seyahat etmekten vazgeçti ya da şu ana kadar terör saldırısının yaşanmadığı Orta Avrupa, Güney İspanya ve İtalya turlarına yöneldi."

  "PARİS YILBAŞINI SESSİZ GEÇİRMİŞTİ"

  Avrupa ülkelerine tur düzenleyen bir seyahat acentesinin sorumlusu Hande Arslanalp de Paris ve Brüksel saldırılarının turizm ve iş gezilerinde tercihleri değiştirdiğine işaret etti.

  Türkiye'den yurt dışına iş ya da turizm nedeniyle çıkan kişi sayısının geçen yıl 9 milyonu aştığına işaret eden Arslanalp, Avrupa'da şehir ve organizasyon turlarında büyük oranlı gerilemeler olduğuna dikkati çekti.

  Her yılbaşı yoğun turist çeken Paris'in terör saldırıları nedeniyle 2016 yılına sessiz girdiğini anımsatan Arslanalp, "Otellerinde yer bulunamayan Paris, bu yılbaşını oldukça sessiz geçirmişti. Brüksel'deki terör saldırıları da benzer gelişmeleri beraberinde getirdi." diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir