Euro
10.0744
-0.05%
Dolar
8.555
-0.11%
Altın
495.57
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
275.183
-0.61%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 25 C

  Turkcell Van'ı eğitime bağlayacak - Video

  Van'da yaşanan depremler sonrası oluşan ihtiyaçlara cevap vermek için Turkcell, "Türkiye Kumbarası" kampanyası başlattı.
  • 04.02.2012 - 17:41
  Turkcell Van'ı eğitime bağlayacak - Video

  Turkcell Van ı eğitime bağlayacak - Video #1

  Van'da yaşanan depremler sonrası oluşan ihtiyaçlara cevap vermek için "Türkiye Kumbarası" adıyla yeni bir kampanya başlatan Turkcell, ilk yardımı 5 milyon TL ile kendisi yaptı. Kampanyada toplanacak paralarla Van'da bir öğretmen kampüsü ve öğrenci yurdu inşa edilecek.

  VİDEO İÇİN TIKLAYIN..

  VAN İÇİN KUMBARA

  Milli Eğitim Bakanlığı, Turkcell ve Türk Eğitim Vakfı (TEV) işbirliğinde gerçekleştirilen 'Van için Türkiye Kumbarası' bağış kampanyasından elde edilecek gelirlerle depremde büyük hasar gören Van'a, öğretmenevleri, öğrenci yurtları inşa edilecek. 'Van için Türkiye Kumbarası' kampanyasının tanıtım toplantısı dün Sait Halim Paşa Yalısı'nda gerçekleşti. Törene Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, TEV Başkanı Ömer M. Koç katıldı.

  HAYATA EĞİTİMLE TUTUNACAKLAR

  Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Van depreminden sonra iktisadi hayatın bittiğini, ekmek dahi üretilemediğini, hayata dair hiçbir sosyal emare kalmadığını aktaran Dinçer, "O zaman düşünmüştüm ki, Van'da hayata yeniden tutunmanın, işe başlama noktası olmanın yegane adımı eğitimden geçer. Şayet çocuklarımızı okullara koyabilirsek, öğretmenler çocuklara sahip çıkabilirse, veliler çocukları okula getirip götürürse, iktisadi hayatın canlanmasını beklemeden, sosyal hayatın canlanmasını beklemeden belki bu şekilde hayata Van'ı yeniden tutundurabiliriz diye düşünüyordum" dedi.

  ÖĞRETMENLER SAYESİNDE AYAKTA

  Bunun için yoğun çalışmalarla okulların tamir ve bakımını yaptırmaya başladıklarını, depremden 1-1,5 ay sonra eğitime başlamayı planladıklarını söyleyen Dinçer, ikinci depremin Van için daha büyük bir yıkım oluşturduğunu kaydetti. Birinci depremin ardından 44 civarında okul kullanılmaz hale gelmişken, ikinci depremden sonra bu sayının 159'a çıktığını ifade eden Bakan Dinçer, sözlerini şöyle sürdürdü: "Belki siz medyada, orada birtakım eksiklikleri dile getirerek gösteri yapan birkaç öğretmeni gördünüz. Ama Van'ı ayakta tutan bizim öğretmenlerimizdi. Depremden hemen sonra yüzlerce, binlerce öğretmenimiz Van'da ihtiyaç duyulan her türlü sosyal hizmet alanında gönüllü olarak çalışma yaptılar. Onların yaptığı bu fedakarlığı da unutmak mümkün olmayacak."

  YARDIMSEVERLİK KENETLİYOR

  Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ise, yaptığı konuşmada, Türkiye'de yaşayan insanların en büyük erdeminin yardımseverlik olduğunu aktardı. Ülke insanının yardımseverlik sayesinde kenetlendiğini vurgulayan Ciliv, "Neden daha fazla kurum ve kişiyi dahil etmeyelim, neden bu iyilik hareketi daha çok insana ulaşmasın' diye düşündük ve Türk Eğitim Vakfı ile işbirliğine giderek 'Türkiye Kumbarası'nı hayata geçirdik. Turkcell olarak, 'Türkiye Kumbarası'na 5 milyon TL atıyor ve diyoruz ki: Milli Eğitim Bakanlığımızın da desteğiyle bir öğretmen kampüsü ve bir öğrenci yurdu yapacak, onlara sıcak bir yuva kuracağız. İhtiyaç sahibi öğrencilerimize burs vererek onları eğitim yolunda destekleyeceğiz" dedi.

  ÖĞRENCİLERE YURT İMKANI

  Turkcell tarafından yaptırılacak öğrenci yurdu, 1500 metrekarelik bir alana yayılacak ve 100 kişi kapasiteli olacak. Sosyal alanları da barındıracak yurt; genç dostu, çelik konstrüksiyon, depreme dayanıklı ve güvenli bir yapı şeklinde tasarlanıyor. Yurtta lisede okuyan öğrencilerin kalması planlanıyor. Yurtta kalacak öğrencilerin seçimi, MEB koordinasyonunda ihtiyaç sahipliği göz önünde bulundurularak gerçekleştirilecek. Turkcell, Van'da maddi olanaklardan yoksun, başarılı öğrencilere burs da verecek. Endüstri Meslek Liseleri'nde okuyan 100 başarılı öğrenciye sağlanacak burs, Türk Eğitim Vakfı işbirliğinde dağıtılacak. Öğretmen kampüsü ve öğrenci yurdunun temelleri Mart ayında atılacak ve önümüzdeki eğitim-öğretim döneminin başlangıcı olan Eylül 2012'ye yetiştirilecek.

  MESAJLA BAĞIŞ YAPILABİLECEK

  5283 numaralı SMS hattına tüm operatörlerden VAN yazıp göndererek 5 TL ile katkıda bulunulabilecek. www.turkiyekumbarasi.com adresinden kredi kartı aracılığıyla online bağış yapılabilecek. Çeşitli bankalarda kampanya özelinde açılan hesap numaralarına işlem ücreti alınmadan banka havalesi/EFT yapılabilecek. Yurtdışında yaşayan vatandaşlar da Türkiye'deki bankalarda açılan Euro hesaplarına bağışta bulunabilecek.

  TEV DE OKUL YAPTIRACAK

  TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç ise, 1967 yılından bu yana Türkiye'de eğitim konusunda 190 binden fazla öğrenciye verilen burslar, yaptırılan 25 eğitim tesisi ile TEV olarak hep 'Gençliğin yetişmesine hizmet, bir insanlık ve vatan borcudur' anlayışıyla hareket etiklerini vurguladı. Koç, "Yaşanan felaketin yaralarını sarmak amacıyla depremde zarar gören ailelerin teknik ve endüstri meslek lisesi ile yükseköğrenimde eğitim görmekte olan çocuklarına burs vermeye başlandı. Bu çerçevede 175 Vanlı öğrencimize burs vermeye başladık. Bugün açıklanan proje dışında da TEV olarak 24 derslikli bir okul yaptırma çalışmalarımız da sürmektedir" şeklinde konuştu.

  SÖZ VERENLERLE İRTİBATA GEÇİLDİ

  Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 2003 yılından bu yana yapılan 169 bin 200 derslikten 32 bin kadarının hayırseverler tarafından yaptırıldığını aktararak, "Van'a yönelik kampanyalarda bugüne kadar bize söz veren insanlarla tek tek irtibat kurduk. Bizimle protokol imzalamışlarsa, hepsine yerini gösterdik, hatta örnek projeleri kendilerine takdim ettik, nasıl istiyorlarsa öyle yapabilecekleri esneklikte her türlü desteği sağlamaya çalışıyoruz" diye konuştu. Bugüne kadar Van için 49 civarında okul, öğretmen evi veya pansiyon sözü verildiğini belirten Dinçer, pek çoğunun yatırımlarına başladığını söyledi. Dinçer, öğretmen atamaları konusunda, "Hayırlı olsun. İnşallah 17 bin öğretmenimizin hayali gerçekleşecek. Darısı diğer gençlerimizin başına' dedi.

  ERCİŞ'E ÇAĞRI MERKEZİ GELİYOR

  Van'da ayrıca istihdam konusunda yaşanan sıkıntıları bir nebze rahatlatmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı önderliğinde Van-Erciş'te açılacak MEB İletişim Merkezi, 100 kişi kapasiteli olacak. 7 gün 24 saat hizmet verecek çağrı merkezi ilk etapta MEB Eğitim Teknolojileri çağrılarını cevaplayacak. Çalışanların öncelikli olarak Van ve çevresinden seçileceği merkezde engelli çalışan oranı yüzde 50 olarak planlanıyor. Çağrı merkezinin Mart ayında hizmete açılması planlanıyor. Dileyen kişi ve kurumlar 60 bin TL karşılığında öğretmen kampüsünde bir ev sahiplenip yapımı için destekte bulunabilecek. Bu evlere destekçi kişi ve kurumların isimleri verilecek.

  GELECEK BAĞIŞLARLA ÖĞRETMEN KAMPÜSÜ

  Van Merkez'de kurulacak Öğretmen kampüsünün ilk etapta 100 kişi kapasiteli olması planlanıyor. Modüler bir yapıya sahip kampüs, sosyalleşme ve aktivite alanlarıyla tam bir yaşam merkezi olacak. Kampüste 5 dönüm arazi üzerine kurulu 2+1 dairelerden oluşan çelik konstrüksiyon, çekirdek daimi konutlar yer alacak. TEV bünyesinde, Van için Türkiye Kumbarası'nda biriken bağışlar ile öğretmen kampüsüne yeni evler eklenecek, böylece daha çok öğretmene barınma imkânı sağlanacak. Hedef gelecek bağışlarla 1000 eve ulaşmak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir