Euro
9.3516
-0.39%
Dolar
7.8137
-0.74%
Altın
449.33
-1.9%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
142.484
4.85%
14ºC
İstanbul
Puslu güneşli 14 C

  Türkiye altın sayesinde büyüyor

  Financial Times'tan Türkiye analizi..
  • 11.12.2012 - 14:27
  Türkiye altın sayesinde büyüyor

  Türkiye altın sayesinde büyüyor #1

  Financial Times gazetesi, Türkiye'nin son büyüme rakamlarıyla ilgili değerlendirmesinde, bu yılın üçüncü çeyreğinde kaydedilen yüzde 1.6 büyümenin kısmen de olsa altın sayesinde gerçekleştiğini yazdı. Gazetenin Ankara muhabiri Daniel Dombay imzalı haber, "Türkiye altın sayesinde büyüyor" başlığını taşıyor.

  BÜYÜMENİN KAYNAĞI ÖNEMLİ

  Haberde, Türkiye ekonomisinde patlamadan söz etmenin artık biraz demode bir söz olduğu, ama büyümenin kaynağının da önemli olduğu belirtiliyor. Büyümenin kısmen altın sayesinde gerçekleştiği ancak yetkililerin altın satışlarının milli gelir hesaplarındaki etkisini hafife aldıkları vurgulanıyor.

  Yetkililerin ekonomik büyümenin kamu sektörü değil de özel sektör sayesinde olduğunu savunduklarını aktaran Dombey, ancak rakamların farklı şeyler söylediğini belirtiyor.

  TÜRKİYE MİLYARCA DOLARLIK İHRACAT YAPIYOR

  Üçüncü çeyrekte ihracatın geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 11.9 artmasına karşın, bu rakamın ikinci çeyrekte kaydedilen yüzde 20.9'lık artışın neredeyse yarısı olduğunu belirten Dombey, İran'a yapılan altın ihracatı olmasaydı bu artışın çok daha az olacağını vurguluyor.

  Yazıda, Türkiye'nin bu yıl İran'a doğrudan ya da Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler üzerinden milyarlarca dolarlık altın ihraç ettiği hatırlatılıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir