Petrol
111.94
0.28%
Euro
17.4869
0.05%
Dolar
16.7603
0.03%
Altın
977.19
0.12%
Borsa
2444
-1.57%
Bitcoin
323.110
0.01%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Türkiye ve Azerbaycan arasında helal akreditasyon anlaşması

  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Mikayil Cabbarov, helal gıdada akreditasyon alanında iş birliğine dair anlaşma imzaladı.
  • AA
  • 20.02.2021 - 00:20
  Türkiye ve Azerbaycan arasında helal akreditasyon anlaşması

  Türkiye'nin yaklaşık 2 yıl önce temellerini attığı helal gıdaya yönelik Helal Akreditasyon Kurumu'nun öncülük ettiği iş birliğine, Pakistan ve Kazakistan'dan sonra Azerbaycan da dahil oldu.

  "HELAL AKREDİTE" ALTYAPISI OLUŞTURULACAK

  Helal Akreditasyon Kurumu'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, dost ve kardeş Azerbaycan ile imzalanan anlaşma çerçevesinde, iki ülke arasında helal kalite altyapısı alanında eğitim ve teknik iş birliği çalışmalarının başlayacak olmasından büyük bir memnuniyet duyulduğu kaydedildi.

  Açıklamada, fıkhi ve ilmi gerekliliklerin karşılanması sonucunda alınabilen helal belgeler konusunda Müslüman ülkeler arasında parçalı bir yapının olduğunun da görüldüğü, küresel düzeyde farklı helal standartları ve belgelendirme sistemlerinin kimi zaman bir engel olarak karşıya çıktığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

  PAKİSTAN VE KAZAKİSTAN'DAN SONRA AZERBAYCAN İLE DE ANLAŞMA

  "Söz konusu belgelerin güvenirliği ve geçerliliğini artırmanın yolu ise harmonize bir akreditasyon mekanizmasının hâkim kılınmasıdır. Bu itibarla, Türkiye’nin konuya verdiği önemin bir göstergesi olarak kurulan HAK dost ve kardeş ülkeler Pakistan ve Kazakistan’dan sonra Azerbaycan ile de işbirliği anlaşması imzalamıştır. Bu anlaşma ile Müslüman ülkeler arasında ortak ve uyumlu bir dil oluşturma yolunda önemli bir adım atılmıştır."

  Türkiye ve Azerbaycan arasında helal akreditasyon anlaşması #1

  17 FARKLI ÜLKEDEN BAŞVURU ALINDI

  Akreditasyon başvurusu kabul etmeye başlamasının üzerinden geçen yaklaşık 1,5 yıllık sürede 17 farklı ülkeden (Türkiye, Avustralya, Hollanda, İspanya, Avusturya, İsviçre, Belçika, Litvanya, Sırbistan, Yunanistan, Bulgaristan, Azerbaycan, Etiyopya, Brezilya, Hindistan, Tayvan, Japonya) toplam 38 belgelendirme kuruluşundan helal akreditasyon başvurusu alındığının altı çizilen açıklamada şunlar kaydedildi:

  "Akreditasyon kapsamına aldığı helal belge sayısı 425’in üzerinde olan HAK, Azerbaycan’ın ilgili kurumları ile tecrübe ve bilgi birikimini paylaşacak, Azerbaycan’ın helal kalite altyapısına yönelik faaliyetlerine desteğini devam ettirecektir. HAK ayrıca Azerbaycan’daki belgelendirme kuruluşlarına helal akreditasyon statüsü kazandırılması noktasında da gayretlerini sürdürecektir."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir