Euro
9.3516
-0.39%
Dolar
7.8137
-0.74%
Altın
449.33
-1.9%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
142.280
2.07%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  Türkiye’de kapalı petrol kuyusu kalmayacak

  Bakan Yıldız, Türkiye'de bulunan mevcut petrol sahalarının sadece yüzde 20'sinin işletildiğini belirtti.
  • 02.10.2013 - 07:44
  Türkiye’de kapalı petrol kuyusu kalmayacak

  Türkiye’de kapalı petrol kuyusu kalmayacak #1

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ruhsat alınıp da işletmeye açılmamış kuyuları devreye aldığını söyleyerek, ‘Petrolde çantacılık devri sona erdi’ ifadesini kullandı.

  PETROL YOK DİYE KAPATILAN KUYULAR AÇILACAK

  Türkiye'de tartışma yaratan 'Petrol var mı, yok mu?' sorusuna uzun zamandır cevap aranıyordu. Bakan Yıldız, bu konu ile ilgili ‘Evet Türkiye'de petrol ve doğalgaz var. Şu anda günlük petrol ihtiyacımızın yüzde 8'ini, doğalgazın da yüzde 3'ünü kendi sınırlarımız içindeki üretimden karşılıyoruz. Ancak bunun daha da artırılması için çaba ve çalışmalarımız büyük bir hızla devam ediyor' ifadelerini kullandı.

  KAPALI KUYULAR KAYAGAZI İÇİN AÇILIYOR

  Bakan Yıldız, son yıllarda çok bahsedilen kayagazı arama çalışmalarında da önemli bir mesafe katettiklerini belirterek, ‘Trakya, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde ciddi rezervler olduğuna inanıyoruz. Trakya bölgesinde hidrolik çatlatma yaparak üretim yapılması için çalışmalara başlayacağız.’ dedi.

  3 YENİ NÜKLEER ÜNİVERSİTE GELİYOR

  Petrol, doğalgaz ve kayagazı alanındaki çalışmalar sürerken, nükleer alanında da önemli gelişmeler yaşanıyor. Enerji Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu nükleer santralinde görev alacak mühendislerin 5 yıllık eğitimlerinin 3 yılını Türkiye'de yapacaklarını açıkladı. Bakan Yıldız, 'Bu alanda tecrübe sahibi olan Hacettepe ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nin yanı sıra Atatürk Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi gibi kurumlarımızı da sürece dahil etmek istiyoruz2 ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir