Türkiye'de yılın ilk karadut hasadı Silifke'den

Mersin'in Silifke ilçesinde örtü altında yetiştirilen yılın ilk karadut hasadına, geçtiğimiz yıla oranla 20 gün erken başlandı.

Çileğe alternatif olarak bir yıl önce dikimi yapılan karadut, kilosu 17 liradan alıcı buluyor.

KARADUTLAR SİLİFKE'DEN BÜYÜKŞEHİRLERE GİTTİ

Çiftçi Musa Kavuştu tarafından yetiştirilen karadutun ilk hasadında 100 kilo toplandı ve İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlere gönderildi.

Geçtiğimiz yıla oranla 20 gün erken olgunlaşan karadut, lezzeti ve görüntüsüyle dikkat çekiyor. Karadutun bakımının kolay olduğunu belirten Musa Kavuştu, fiyatından da veriminden de memnun olduğunu, her yıl aynı şekilde meyve rekoltesini ve kalitesini eşit şekilde alabildiklerini söyledi.

Silifke'de ilk karadut hasadı başladı

"5 DÖNÜM ARAZİDEN 20 TON ÜRÜN ELDE EDİYORUZ"

Çilekle aynı rekolteye sahip olan karadut yetiştiriciliğini bütün çiftçilere tavsiye eden Musa Kavuştu, "5 dönüm arazimizden 20 ton ürün elde etmeyi bekliyoruz. Bugün Türkiye'de yılın ilk karadut hasadına başladık. Avustralya karadutu olarak bilinen bu ürünümüze hiçbir şekilde ilaç vermiyoruz. Bir tek su veriyoruz. Yaklaşık iki ay üzerinde üzümü kalmayacak şekilde topluyoruz. Bugün ilk hasadı yaptık. 100 kilo dut topladık ve İstanbul'a göndereceğim. Bütün çiftçilere tavsiye ediyorum." dedi.

Silifke'de ilk karadut hasadı başladı

KARADUT HASADI NİSAN SONUNA KADAR

Örtü altındaki karadutun, nisan ayı sonuna kadar hasat edilmesi bekleniyor.

Türkiye'de yılın ilk karadut hasadı Silifke'den VİDEO

Silifke'de ilk karadut hasadı başladı

Silifke'de ilk karadut hasadı başladı