Petrol
93.23
-0.15%
Euro
18.3989
0.20%
Dolar
18.5791
-0.26%
Altın
1.023
-0.14%
Borsa
3548
1.82%
Bitcoin
378.425
0.77%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Türkiye'nin asgari ücretli milyonerleri

  Türkiye'nin milyonlarca dolar kazanan çok ünlü futbolcularının yanı sıra teknik direktörleri bile asgari ücretli çıktı.
  • 24.06.2012 - 16:13
  Türkiye'nin asgari ücretli milyonerleri

  Türkiye nin asgari ücretli milyonerleri #1

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Türkiye Futbol Federasyonu ve spor kulüpleri ile bu hafta masaya oturacak. Takvim'in haberine göre, SGK Başkanı Fatih Acar, "Milyon eurolara, dolarlara imza atan ünlü futbolcular bile asgari ücretten çalışıyor gibi gösterilmiş. Biz, 'radarı koyduk; hiç kimse hız yapmasın' diyoruz" dedi.

  ŞAŞKINA DÖNDÜLER

  SGK müfettişleri spor kulüplerine yönelik denetimlerini geçen hafta tamamladı. Kulüplerin verdiği beyanlarla Federasyon'dan alınan bilgiler karşılaştırıldı. Kulüplerin, milyon dolarlar ödeyip transfer ettiği futbolcuların çoğunun aylık kazancının 886.56 liradan gösterdiği ortaya çıktı. Milyon dolarlık futbolcuların düşük ücretle beyan edilmesi SGK Başkanı Acar ve müfettişleri şaşkına çevirdi. Konu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e de iletildi.

  ÜNLÜ TEKNİK DİREKTÖRDE LİSTEDE

  SGK, bu tablo nedeniyle spor kulüplerini risk grubuna aldı. Asgari ücret oyunundan vazgeçmeyen kulüplere ağır idari para cezası kesilecek. SGK Başkanı Fatih Acar, bu yıl profesyonel spor kulüpleri de dahil, 5 sektörde 750 işyerinde asgari işçilik incelemelerinde bulunulduğunu söyledi. Acar, spor kulüplerine yönelik inceleme sonuçlarını şöyle değerlendirdi: "Çok ünlü teknik direktörlerimiz bile asgari ücretli görünüyor. Ünlü futbolcular da asgari ücretli. 'Bu nasıl oluyor?' diye soracağız. Bütün kulüp başkanları ile oturup konuşacağız. Radar açık olacak, herkes görsün, hız yapmasın istiyoruz. İşverenden vermedikleri ücretin primini alma söz konusu değil."

  MESLEK KODU GELİYOR

  Yıl sonuna kadar 'meslek kodları' uygulamasına geçileceğini söyleyen SGK Başkanı Fatih Acar, bu sistemle çalışanlara verilen gerçek ücretlerin tespit edileceğini belirtti. Acar, şöyle devam etti: "Amacımız, ne ücret veriliyorsa onun beyan edilmesidir. Bu sadece spor kulüpleri için değil, bütün sektörler için geçerli. Lüks bir otelde müdür ile garson aynı ücreti alıyor görünüyorsa, bu işte bir terslik var demektir. Örneğin; bir işyerinde çalışan aşçı ile bulaşıkçının maaşları asgari ücretten gösterilemeyecek. Bulaşıkçı en düşük ücreti alıyorsa aşçı için mecburen daha yüksek bir ücret gösterilecek."


  Görüş Bildir