Petrol
97.56
0.16%
Euro
18.5935
0.97%
Dolar
17.9583
0.50%
Altın
1.032
0.23%
Borsa
2835
0.19%
Bitcoin
440.348
5.52%
24ºC
İstanbul
Bulutlu 24 C
  Türkiye'nin ekonomisi Avrupalı liderleri kıskandırıyor

  Türkiye'nin ekonomisi Avrupalı liderleri kıskandırıyor

  Ali Babacan: "Büyümemizi yüzde 0.5'er paylaştırsak bayram ederler"
  • 30.03.2013 - 10:46

  Türkiye nin ekonomisi Avrupalı liderleri kıskandırıyor #1

  Capital ve Ekonomist dergilerinin Bursa Valiliği işbirliği ile düzenlediği 'Uludağ Ekonomi Zirvesi' dün başladı. Ekonomi yönetiminin ve Türk iş dünyasının önemli isimlerini Türkiye'nin zirvesinde buluşturan 'Yeni Fırsat Penceresi' temalı konferans aynı zamanda uluslararası ekonomi çevrelerinden de önemli isimlere evsahipliği yapıyor.

  Bugün de devam eden zirvenin açılışını Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ gerçekleştirirken, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da açılış konuşmasında güncel ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

  "YÜZDE 4 BÜYÜMENİZİ PAYLAŞTIRSANIZ BAYRAM EDERLER"

  Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin durgunlukla mücadele ettiği bir süreçte Türkiye'nin yüzde 3 ve üzeri büyüme oranları Avrupalı liderleri özendiriyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, katıldığı uluslararası bir zirvede Türkiye ekonomisinin büyüme performansının konu edildiğini belirterek, şöyle konuştu: "Avrupalı meslektaşlarımdan bazıları bana, 'Yüzde 4 büyümenizi yüzde 0.5'er (yarımşar puan) olarak masadakilere paylaştırsanız bayram ederler. Her bir politikacı bu durumu ülkelerinde anlata anlata bitiremezler' dedi."

  Türkiye nin ekonomisi Avrupalı liderleri kıskandırıyor #2

  AVRUPALI LİDERLER KISKANIYOR

  Babacan, Türkiye ekonomisinin büyüme performansıyla G-20 zirveleri kapsamında sürekli olarak görüşme imkanı bulduğu Avrupalı liderleri de kıskandırdığını söyledi.

  "AB ISRARIMIZ DEVAM EDİYOR, AMA.."

  Son dönemde Şangay İşbirliği Örgütü'nün diyalog ortağı olunduğuna dikkati çeken Babacan, "AB inadımız, ısrarımız devam ediyor, ama 360 derece her yöne bakmamız gerekiyor. Sadece dar açıdan tek yöne değil 360 derece ufkumuzu geliştirmemiz gerekiyor. Güney Amerika'da yeni büyükelçilikler açtık. Türkiye şu anda yükselen ve bağış yapan bir ülke. Geçen yıl 1 milyar 300 milyon dolar dışarıya nakit hibe bağışımız oldu. Verdiğimiz krediler hariç. Krediyi sübvanse ediyorsak, sübvanse kısmını bağış yazıyoruz" dedi.

  ZİRAAT VE HALK BANKASINA "KATILIM BANKASI" TALİMATI

  Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ziraat Bankası ve Halk Bankası'na en kısa zamanda birer katılım bankası kurması konusunda talimat verdiklerini de söyledi. Türkiye'de 4 katılım bankası bulunduğunu, belirli dönemlerde 'üvey evlat' yerine konulan bu bankaların 2005-2006 yıllarında yaptıkları yasal düzenlemelerle ticari bankalarla eşit düzleme, eşit rekabet şartlarına ulaştıklarını anlatan Babacan, katılım bankalarının o dönemde pazar payları yüzde 3 civarında olduğunu, şu anda yüzde 5-6 arasında bir rakama ulaştığını bildirdi. Babacan, her iki bankaya da bu işe girin dediklerinde, mevcutların pazar payından almayacaklarını ilettiklerini belirtti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir