Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
460.454
-6.61%
14ºC
İstanbul
Sağanak yağış 14 C

  TÜSİAD'dan TÜPRAŞ denetimi için açıklama

  TÜSİAD: "Vergi çalışmalarının cezalandırma algısı yaratması vahim sonuçlar doğurur."
  • 01.08.2013 - 16:12
  TÜSİAD'dan TÜPRAŞ denetimi için açıklama

  TÜSİAD dan TÜPRAŞ denetimi için açıklama #1

  Maliye'nin Koç Grubu şirketlerine yönelik başlattığı vergi ve denetim çalışmaları gündemdeki yerini korurken, TÜSİAD'dan konuyla ilgili açıklama geldi.
  TÜSİAD tarafından yapılan açıklamada, Türkiye 'nin itibarını erozyona uğratacak her türlü olumsuz tutumdan dikkatle ve özenle kaçınılması gerektiği vurgulandı. Açıklamada şöyle denildi:

  "Diğer yandan piyasa ekonomilerinin sağlıklı gelişimi ve sürdürülebilirliği bakımından kurumlarının hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkeleri çerçevesinde yönetilmeleri ve denetlenmeleri esas, kamu adına bu denetimleri yapmaktan sorumlu kurumların da bağımsızlıkları vazgeçilemez bir ilkedir. Bağımsız düzenleyici ve denetleyici kurumların yanı sıra, uzun yıllardır savunduğumuz gibi, objektif vergi denetiminin sağlanması ve kayıt dışı ekonomi ile mücadele için özerk bir vergi denetimi yapısının da tesis edilmesi gerekir.

  "GÜVEN ORTAMI SARSILIR"

  Piyasa ekonomilerinin en temel unsuru olan bağımsız düzenleyici ve denetleyici kurumların bağımsızlıklarına olan güvenin sorgulanabileceği bir ortamın yaratılması adalet duygusunu ve kamu vicdanını yaralayarak, hukuk devleti ilkesini zedeleyecek, güven ortamını sarsacaktır.

  "CEZA ALGISI YARATMAMALI"

  Yürütülen denetim çalışmalarının kamuoyunda bir cezalandırma algısı yaratması, algının gerçek olması kadar vahim sonuçlar üretme potansiyeline sahiptir. Denetimin kamuda da özel kesimde de itibarı gözeten, şeffaf, adil ve yapıcı bir yaklaşımla icra edilmesi, adaleti sorgulatmadan sonuçlandırılması ülkemizin itibarı ve kurumlarımızın değeri açısından son derece önemlidir.

  Bu çerçevede, her türlü düzenleme ve denetleme faaliyetlerinin yukarıda dile getirdiğimiz evrensel piyasa ekonomisi ölçütleri çerçevesinde geliştirilmesi ve sürdürülmesini ümit ediyor, piyasa ekonomisi ve hukuk devleti standartlarımızın geliştirilmesi yönündeki yapısal reform çalışmalarının hızlandırılarak sürdürülmesinin ekonomimize ve demokrasimize güç kazandıracağına inanıyoruz."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir