Euro
9.3835
-0.05%
Dolar
7.8768
0.06%
Altın
458.72
0.15%
Borsa
1.342
1.28%
Bitcoin
134.911
-9.03%
9ºC
İstanbul
Açık 9 C

  Tuz Gölü'nün altına dev proje

  Tuz Gölü'nün altında yılda 1 milyar metreküp doğalgaz depolayacak proje için ilk sondaj atıldı.
  • 06.12.2012 - 04:14
  Tuz Gölü'nün altına dev proje

  Tuz Gölü nün altına dev proje #1

  Çinli TTC firması ve BOTAŞ'ın ortaklığında Aksaray'ın Sultanhanı kasabası ile Konya'nın Karapınar ilçesi arasındaki bölgede açılacak kuyunun sondaj açma töreninde konuşan BOTAŞ Proje Müdürü Gazi Dülger, yer altı depolarının özellikle arz güvenliğinin sağlanması açısından önemli olduğunu söyledi.

  BOTAŞ bünyesinde Türkiye'de yıllık 40-45 milyar metreküp doğalgaz kullanıldığını dile getiren Dülger, ''Bunun belli bir bölümünün yer altında depolanması, özellikle kış ayları için zorunluluk haline geldi. Batılı ülkelerde bu oran, kullanım miktarının yüzde 20-30'una tekabül ediyor. Bizde ise yüzde 5 seviyesinde... Yıllık tüketimin 40 milyar metreküp olduğu düşünülürse, bizim en az 4 milyar metreküp doğalgazı depolamamız gerek. Burada açacağımız tesis başlangıçta yılda 1 milyar metreküp doğalgazı depolayabilecek. Biz bunu 4 milyara çıkarmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 8 yıl sürmesi planlanan projemiz 2019 yılında tamamlanmış olacak'' diye konuştu.

  ÇİN TÜRKİYE'NİN DÖRDÜNCÜ BÜYÜK ORTAĞI

  Çin Büyükelçiliği Özel Sekreteri Zhu Guangyao ise 2012'nin ilk 3 çeyreğinde iki ülkenin toplam ticaret hacminin 17,62 milyar doları bulduğunu belirtti.

  Çin'in; Türkiye'nin 4. büyük ticari ortağı olduğuna dikkati çeken Guangyao, şunları kaydetti:

  ''Aynı zamanda Çin, Türkiye'nin en fazla ithalat yaptığı ülkeler arasında 2. sırada geliyor. Çinli firmaların Türkiye'deki müteahhitlik hacmi ise 10 milyar doları buldu. Türk hükümeti, 2012 yılında enerji ve altyapı sektörlerine 17 milyar dolarlık yatırım planlıyor. Çin, bu iki sektörde güçlü ve deneyimli bir ülkedir. Teknik, tesis ve eleman konusunda büyük avantajlara sahip. Bu nedenle bugün açılışını yaptığımız bu tesis, stratejik bir öneme sahip ve iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesinde önemli rol oynayacak.''

  Konuşmaların ardından açılacak kuyuya ilk sondaj, protokol üyelerinin kurdeleyi kesmesiyle başlatıldı.

  Proje kapsamında Kızılırmak'tan 125 kilometre uzaklıktaki borularla getirilecek tatlı su, yerin 1,5 kilometre altında bulunan tuz katmanına basılacak. Tuz tabakasının erimesiyle elde edilecek, her biri 630 bin metreküplük 12 kuyuda yılda 1 milyar metreküp doğalgaz depolanması planlanıyor. Tuzun eritilmesiyle oluşan tuzlu su ise Tuz Gölü'ne aktarılarak gölün doğal dengesine kavuşması sağlanacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir