Euro
9.7203
0.49%
Dolar
8.0717
0.17%
Altın
463.96
0.78%
Borsa
1.393
-1.11%
Bitcoin
460.839
0.60%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C
  Üniversite mezunu memurlara müjde

  Üniversite mezunu memurlara müjde

  Sendikaların önerisi kabul edilirse, özel sınavı kazanacak üniversite mezunu memurların maaşları 2 bin lira artacak.
  • 18.04.2013 - 08:23

  Üniversite mezunu memurlara müjde #1

  Kamu çalışanlarının gözü kulağı 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda yapılacak değişikliklerde. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda çalışmalar tam gaz sürerken; konu sendikalarla da masaya yatırılıyor.

  Sendikaların üniversite mezunu memurlar için getirdiği öneri kabul görürse, kariyer uzmanlığına atanacak çalışanların maaşları da artacak. Böylece kariyer uzmanlığı için yapılacak özel sınavı kazanacak üniversite mezunu memurların maaşlarında ortalama 2 bin lira artış sağlanacak.

  UZMANLIK SINAVIYLA YENİ MAAŞ 4 BİN 300 TL OLACAK

  Sendikalar ise bu düzenlemenin yasalaşması ile, kurumlarda çalışan, konusunda ehil olan memurların da KPSS sınavına girmeden ve yaş şartı aranmadan kariyer uzman kadrolarına atanması için kontenjan ayrılması konusunu gündeme getirdi. Sendikaların kurumda çalışanlara uzmanlık sınav hakkı verilmesi önerisinin yasalaşması ile, üniversite mezunu memur KPSS sınavına girmeden sınavla kariyer uzman kadrosuna atanabilecek.

  KİM NE KADAR MAAŞ ALACAK

  Halen üniversite mezunu memur bin 750, şef 2 bin 100, müdür ise 3 bin lira maaş alırken, işe yeni giren uzman yardımcısı 2 bin 900 lira, kariyer uzman 3 bin 750 lira maaş alıyor. Kıdemine ve derecesine göre bu maaş 4 bin 300 liraya çıkabiliyor.

  KPSS'YE GEREK KALMAYACAK

  Takvim'in haberine göre, kurumlarda çalışan memurlara maaşlarında 2 bin lira artış olanağı geliyor. Sendikaların önerilerinin yasalaşması ile halen kurumda çalışan memurlar, KPSS sınavına ve yaş şartına tabi olmadan kurumlarınca açılacak sınavlarda başarılı olmaları halinde, kariyer uzman kadrolarına atandıklarında, maaşlarında ortalama 2 bin lira maaş artışı sağlanacak.

  SENDiKALARIN GÖRÜŞLERİ

  MEMUR-SEN Başkanı Ahmet Gündoğdu: "Toplam uzman kadro sayısının en az yüzde 30'u, 45 yaş sınır olarak belirlenmek üzere kurum çalışanları içerisinden sınavla atanmalı. Uzman yardımcılarının uzmanlığa geçişinde, tez hazırlanması yeterli görülmeli, tezin yanında yazılı-sözlü sınav uygulaması olmamalı. İlgili sınavlarda başarılı olanlar uzmanlığa atanabilmeli."

  KAMU-SEN Başkanı İsmail Koncuk: "Kurum içinde çalışanların da kariyer ünvanlara atanabilmelerinin önü açılmalıdır. Kurumun ihtiyaç duyduğu kariyer unvan kadrolarının yüzde 50'si kurum içinden atanacak personele ayrılmalı, ancak kurum dışı şartların aynı kalması gerektiğini düşünüyoruz. Eğer bir kimse uzman ise dil bilmesi gereklidir. Kurum içinden gelenlere yaş, yabancı dil ve tezşartı kaldırılmalı. Bu işi sulandırmamak gerekir."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir