Petrol
96.2
-0.40%
Euro
18.226
-0.19%
Dolar
18.0783
0.00%
Altın
1.018
-0.29%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
417.266
-1.71%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C
  Uzanlar'ın açtığı 32,5 milyar dolarlık 7 dava düştü

  Uzanlar'ın açtığı 32,5 milyar dolarlık 7 dava düştü

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Cem Uzan ve ailesinin Türkiye aleyhine açtığı 7 davayı da kazanarak, 32.5 milyar dolarlık yükten kurtulduklarını söyledi.
  • 14.07.2014 - 08:07

  Uzanlar ın açtığı 32,5 milyar dolarlık 7 dava düştü #1

  Bakan Yıldız, Cem Uzan tarafından Stockholm Ticaret Odası (SCC) Tahkim Merkezi'nde 7 Mart’ta Türkiye aleyhine 2.5 milyar Euro tazminat talepli yeni tahkim davası açtığını da söyledi.

  İlk tahkim davasının Karayip denizinde, Küçük Antiller Adalar Topluluğunda, Hollanda'ya bağlı Curaçao adasında Taylan Morova tarafından kurulan Alaplı Elektrik B.V. avukatları tarafından 27 Ağustos 2008 tarihinde ICSID nezdinde, Türkiye aleyhine 100 milyon Amerikan doları tazminat talebiyle açıldığnı söyledi. Yıldız, şunları söyledi:

  Cem Uzan haberleri

  "Tahkim davasında, Hakem Heyeti 16 Temmuz 2012 tarihinde 2’ye karşı 1 oy çokluğu ile davacının Enerji Şartı Anlaşması ve Hollanda-Türkiye İki Taraflı Ticaret Anlaşması hükümleri çerçevesinde korunması gereken bir yabancı yatırımcı olmadığı sonucuna varmış ve yetkisizlik nedeniyle davacının talepleriyle birlikte davayı reddetmiştir. Alaplı Elektrik B.V. 16 Kasım 2012 tarihinde ilk Hakem Heyeti tarafından verilen kararın iptali için yeniden ICSID’e başvuruda bulunmuş ve iptal davası (annulment of the award) açmıştır. Davanın yazılı yargılama aşaması tamamlandıktan sonra 17-18 Aralık 2013 tarihlerinde Fransa’nın Paris şehrinde davanın duruşması yapılmış ve yargılama kapatılmıştır. Hakem Heyeti 10 Temmuz 2014 tarihinde vermiş olduğu kararla davanın ve iptal talebinin oybirliği ile reddedilmesine hükmetmiştir. Davacının tüm iddia ve taleplerinin oybirliği ile reddedilmesine karar vermiştir. ICSID tahkim yargılamasında herhangi bir temyiz veya karar düzeltme merci bulunmadığı için karar kesinleşmiştir. Alaplı ile Devletimiz arasındaki uyuşmazlık temyizi kabil olmayacak şekilde Devletimiz lehine sonuçlanmıştır. Alaplı şirketi gerek Hakem Heyetinin ücret ve masraflarını gerekse Devletimizin yapmış olduğu yargılama giderleri ve avukatlık masraflarını ödemekle yükümlü tutulmuştur. Dava sonucunda Devletimize hiçbir ek mali külfet yüklenmemiştir."

  TÜRKİYE 6 TAHKİM VE MİLLETLERARASI TİCARET DAVASINI KAZANDI

  Bakan Yıldız, "Türkiye lehine sonuçlanan ve bakanlığımız sorumluluğunda takiph edilen diğer tahkim davalarından ICSID nezdinde Uzanlar tarafından açılan 3 dava da lehimize sonuçlanmıştır" dedi. Yıldız, şöyle devam etti:

  "Bunlar; Libananco davası: 23.5 milyar dolar tazminat talep ediliyordu. Europe Cement Investment and Trade S.A davası: 3.8 milyar dolar tazminat talep ediliyordu ve Cementownia Nova Huta davası, ki 4.6 milyar dolar tazminat talep ediliyordu. Ayrıca ICC nezdinde açılan 3 dava da lehimize sonuçlanmıştır. Bunlardan birincisi 309 milyon dolar istenen Kanel Kangal, ikincisi 95 milyon dolar istenen Kızılırmak Elektrik AŞ davası ve sonuncusu da 72 milyon dolar talep edilen Temzet davasıydı."

  UZANLAR 2.5 MİLYAR EUROLUK YENİ DAVA AÇTI

  Bakan Taner Yıldız, Hukuk müşavirliğinin sıkı takibi sonucu kazanılan 6 davanın yanı sıra, Cem Cengiz Uzan tarafından Stockholm Ticaret Odası (SCC) Tahkim Merkezi'nde 7 Mart 2014 tarihinde SCC Arbitration V2014/023 dosya numarasıyla devletimiz aleyhine 2.5 milyar euro tazminat talepli tahkim davası açıldığına dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

  "Genel olarak Libananco davasında ileri sürülen iddiaların benzerleriyle karşı karşıya olduğumuz davada, henüz Hakem Heyeti teşkil edilmemiştir. ICSID ve ICC nezdinde şu ana kadar Türkiye aleyhine açılmış 7 dava da lehimize sonuçlanmıştır. Bu 7 davada ülkemizden toplam 32,5 milyar dolar tazminat talep ediliyordu. Bunun da 32 milyar doları sadece Uzanlar tarafından talep ediliyordu. Bakanlığımızın ilgili birimlerinin yoğun çalışmaları sonucunda bu tazminatları ödemekten kurtulduk."

  AVUKATLARI ZENGİN ETTİ

  Türkiye'ye karşı açtığı milyar dolarlık davalarının hepsini peş peşe kaybeden Cem Uzan, avukatlarına para saçtı. Hukuk dünyasının 'köpekbalığı' olarak tanımladığı Stuart Neilberger ve ekibine 50 milyon dolar, çimento ile AİHM davasındaki avukatlarına 40 milyon dolar ödeyen, Türkiye tarafına da 15 milyon dolar ödemesi gereken Uzan, pahalı avukatlarına İngiliz Volterra Fietta ile devam etti ancak o davalardan da bir sonuç çıkmadı. 

  Cem Uzan'ın Paris'te yaptığı açıklamalar İZLE


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir