Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
493.478
-0.82%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C

  Van'da sanayi devrimi başladı

  Depremin ardından yaralarını saran Van, yatırımcıların istilasına uğradı.
  • 16.08.2012 - 12:08
  Van'da sanayi devrimi başladı

  Van da sanayi devrimi başladı #1

  Van'da yaşanan deprem sonrası hayat bir anda dururken, sanayide adeta bir devrim yaşandı. Organize sanayi bölgesinde özellikle inşaat ve gıda sektöründe yeni fabrikalar art arda açılırken, 5'i yabancı olmak üzere 126 yatırımcı da Van Organize Sanayi bölgesinde fabrika kurmak için yer tahsisis bekliyor.

  HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

  126 YATIRIMCI FABRİKA KURMAK İÇİN SIRA BEKLİYOR

  Deprem sonrası karamsar bir tablonun çizildiğini belirten Hakan, sanayiciler olarak hiç bir zam an umutlarını kaybetmediklerini söyledi. Van OSB'de yakında ihtisaslaşmış firmaların ön plana çıkacağına ve bazı markaların söz sahibi olacağına dikkat çeken Hakan,"Deprem sonrası Van'da sanayi bakımından önemli adımlar atıldı. Özellikle son teşviklerden sonra Van'da yatırıma büyük bir ilgi oldu. Öte yandan Van çok kısa bir süre sonra Ortadoğu'nun da içinde bulunduğu sanayi merkezi konumuna gelecek. Şu anda 126 firma Van OSB'de yatırım yapmak için sıra bekliyor. OSB içinde yeni bir etabın alt yapısını tamamlamaya çalışıyoruz. Bu sıra bekleyen yatırımcılar içinde yabancı sermayeli 5 dev firma da bulunuyor. Van'da saniyicilik ve üretim bir kültür haline geldi. İstihdam da hızla artıyor" dedi.

  SANAYİCİNİN İŞTAHINI KABARTIYOR

  Van OSB Başkanı Sinan Hakan, "Son dönemdeki teşviklerin yanı sıra Van'ın bölgeye hakim bir konumda olması sanayicinin iştahını kabartıyor. Depremden sonra adeta sanayide devrim yaşıyoruz" dedi.

  23 Ekim 2011'deki 7.2 ve 9 Kasım 2011'deki 5.6 büyüklüğündeki iki deprem sonrası yaşanan göçle adeta ölü bir kente dönen Van'da hayat durma noktasına gelirken, sanayi bunun aksine hızla büyüyerek gelişti. Van Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sinan Hakan, bunu deprem sonrası sanayi devrimi olarak yorumladı.

  VAN ALTIN ÇAĞINI YAŞAYACAK

  Hakan, yatırım yapmak isteyen firmalara yer tahsisi konusunda yoğun bir çalışma içine girdiklerini söyledi. Özellikle gıda ve inşaat alanında farklı üretim tekniklerinin geliştirildiğini belirten Hakan, Van'ın önümüzdeki günlerde altın çağını yaşayacağını anlattı.


  Görüş Bildir