Petrol
87.5
-0.62%
Euro
18.1524
0.74%
Dolar
18.4919
-0.14%
Altın
986.34
-0.12%
Borsa
3147
0.00%
Bitcoin
359.311
-0.81%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C
  Vergi borçlularının hesaplarına el konulacak

  Vergi borçlularının hesaplarına el konulacak

  6552 sayılı Torba Yasa ile vergi borçlarının yeniden yapılandırılacağı son başvuru tarihi 1 Aralık'tan sonra borcunu ödemeyenlerin banka hesaplarına el koyulabilir.
  • 11.11.2014 - 21:07

  Vergi borçlularının hesaplarına el konulacak #1

  İzmir Vergi Dairesi Başkanı Rıfat Engin, "6552 sayılı İş kanunu ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması ile bazı alacakların yapılandırılmasına dair kanun" hakkında Ege Bölgesi Sanayi Odası üyelerine bilgi verdi.

  BU YASA YAPILANDIRMA OLARAK TASARLANDI

  Engin, yeniden yapılandırma talep etmeyen ya da talep ettiği halde borcunu ödemeyen mükelleflerin banka hesaplarına el konulabileceğini belirterek, şöyle konuştu:

  "Af beklentisi ülke gündeminden kalkmalı. Bu yasa, yapılandırma olarak tasarlandı. Vergisini düzenli ödeyen mükellef için ödül talep edildi. Biz bunu gündeme getireceğiz. Yasanın beklentilerini karşılayıp karşılamadığını zaman gösterecek. Bizim derdimiz uygulamasını sağlamak. Yasa, af getirmiyor sadece gecikme faizini hafifleterek yurtiçi fiyat endeksi kapsamında borçları yeniden düzenliyor. Eskiden taksitlendirme talep edildiği zaman teminat istenmekteydi.

  BORCU KALANLARIN BANKA HESAPLARINA EL KONULACAK

  Bu yasada teminatsız taksitlendirme olacak. 6552 sayılı yasada teknolojik gelişmelere bağlı olarak elektronik başvuru gündeme getirildi. Daha önce mükelleflerin kamu kurumlarına bizzat gitmesi isteniyordu. Bu yasada sınırlı olmak üzere kredi kartıyla borçları ödeme imkanı getirilmiş. Başvuru süresi vergi borçları için 1 Aralık'ta sona eriyor. Başvurularınızı bir an önce yapın. Hatırlatma ve uyarı yapmadan 1 Aralık'tan sonra başvurusunu yapmayan borçlu mükelleflere cebri tahkikat uygulayacağız. Bu, işveren ve personel açısından sıkıntı yaratabilir. Banka hesaplarına el koyabiliriz. Ancak iyi niyetimizi belirtelim."

  SON BAŞVURU 1 ARALIK

  Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, yeni yasa ile Oda aidatlarının da yeniden yapılandırılmasıyla ilgili bir avantaj çıktığını, yaklaşık 100 üyenin yapılandırma talep ettiğini belirterek, son başvuru süresinin 1 Aralık olduğunu hatırlattı. Yorgancılar, "Borçlu mükellef, borcunu üçer dönem halinde sekiz taksitle de ödeyebilir. Peşin ödemede yüzde 10 indirim imkanı var. Uygulama şekilleriyle ilgili EBSO web sitesinde bilgi var" dedi.

  "YAPILANDIRMA ALIŞKANLIK HALİNE GELMEMELİ"

  EBSO Başkanı Yorgancılar, sanayicilerin ödeme sıkıntısının aşılması, darboğaza giden piyasanın rahatlaması için yapılandırılma talep ettiklerini belirterek, bunun alışkanlık haline gelmemesi gerektiğini vurguladı. Yorgancılar, "Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır' diyen dürüst sanayici, zaman zaman bir kısım mükellefin yükünü de sırtlamak zorunda kalıyor. Vergisini düzenli ödeyen mükellef için ödüllendirme uygulanması eşitlik açısından önemli. Cumhuriyet tarihi boyunca 31 vergi affı olmuş. Tarihin en geniş kapsamlı affı üç yıl önce yapıldı. Ödüllendirme ile birlikte daha önce iki kez aftan yararlananların bu kez aflardan yararlandırılmamasını istiyoruz. İnsanlar 'nasıl olsa aftan yararlanırım' diye bekliyorlar. Vergi tabana yayıldığında kayıt dışı ekonomi kayıtlı hale getirildiğinde aflara ihtiyaç duyulmaz" dedi.

  Vergi borçlularının hesaplarına el konulacak #2


  Görüş Bildir