Euro
15.3628
0.19%
Dolar
13.4491
0.09%
Altın
787.8000
0.21%
Borsa
2,085.76
0.62%
Bitcoin
573.932
-1.31%
7ºC
İstanbul
Hafif yağmur 7 C

  Yabancılara gayrimenkul satışında sorgu sual yok

  183 ülke vatandaşı Türkiye'den taşınmaz alabilecek, yabancılara gayrimenkul satışında soru sorulmayacak.
  • 08.08.2012 - 16:50
  Yabancılara gayrimenkul satışında sorgu sual yok

  Yabancılara gayrimenkul satışında sorgu sual yok #1

  Yabancıya sorgu, sual yok! Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar , 183 ülke vatandaşının Türkiye'den taşınmaz alabileceğini, ‎ yabancılara gayrimenkul satışında soru sorulmayacağını söyledi

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 3 gün önce yürürlüğe giren yabancıların taşınmaz edinimlerine yönelik düzenlemeye ilişkin basın toplantısı düzenledi. 183 ülkenin vatandaşlarının, Türkiye'de taşınmaz mal, gayrimenkul, bina, ev ve arsa edinmesine olanak tanıyan düzenlemenin asıl amacının yabancı yatırımcıyı çekmek olduğunu belirten Bayraktar "Yabancılara gayrimenkul satılırken sorgu, sual olmayacak" dedi. Ülke menfaatlerinin gerektirdiği durumlarda yasa değişikliği gerekmeden Bakanlar Kurulu kararıyla gerekli tedbirlerin seri şekilde alınabileceğini vurgulayan Bayraktar, yabancıların ülkede taşınmaz ediniminde, gelişmiş ülkelerle paralel ve Avrupa Birliği müktesebatına uygun hukuki düzenlemelerin de yapıldığını dile getirdi.

  2 YIL İÇİNDE PROJE SUNACAKLAR

  Türkiye'den arsa alan yabancıların geliştirecekleri projeyi 2 yıl içinde ilgili bakanlığa onaylatması gerekeceğine dikkati çeken Bayraktar süresi içinde proje geliştirilmeyen taşınmazlar için tasfiyenin ön görüldüğünü, amacına uygun kullanılmaması durumunda da tasfiye edilip, Hazine adına tescil edilebileceğini ifade etti. Yabancı gerçek kişilerin ülke genelinde kişi başına 30 hektarı geçmemek kaydıyla dilediği sayıda mesken, iş yeri, arsa edinebileceğini belirten Bayraktar, Bakanlar Kurulu'na bu miktarı iki katına kadar artırma yetkisi verildiğini söyledi. "Türkiye gerçekten artık güvenli bir ülke" diyen Bakan Bayraktar, İngiltere, Almanya, İskandinav ülkeleri, Uzakdoğu ve Ortadoğu'dan birçok ülkenin vatandaşlarının Türkiye'de yatırım yapmak, ikamet etmek istediğine dikkat çekti.


  Görüş Bildir