Petrol
97.87
-0.14%
Euro
18.4235
0.12%
Dolar
17.9513
0.11%
Altın
1.037
-0.15%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
439.216
-0.28%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  Yakıt tasarrufunun yolu araç takipten geçiyor

  Motorlu taşıtlar için yakıt tasarrufu, araç takip sistemlerinin yaygınlaşması ile mümkün olabilecek..
  • 03.01.2012 - 10:26
  Yakıt tasarrufunun yolu araç takipten geçiyor

  Yakıt tasarrufunun yolu araç takipten geçiyor #1

  Trio Mobil Sistemler Genel Müdürü Nevzat Ataklı, motorlu taşıtlar için yakıt tasarrufunun araç takip sistemlerinin yaygınlaşması ile mümkün olacağını belirtti. Sürücülerin 7/24 elektronik sistemlerle denetlenerek aşırı hız, ani fren ve kalkış, devirli kullanım gibi yakıt sarfiyatını arttıran sürüş davranışlarının anında tespit edildiğini bildiren Ataklı, birçok kurumsal müşterilerinin %10 ila %20 arasında tasarruf sağladığını belirtti.

  Türkiye'nin cari açığının en önemli kaleminin enerji ithalatı olduğunun altını çizen Ataklı, araç takip sistemlerinin teşvik edilmesi ve bazı sektörlerde zorunlu hale gelmesi gerektiğini belirtti.

  Tübitak destekli projeler ile Ar-Ge hız kesmiyor

  Yeni nesil araçlarda bulunan elektronik kontrol ünitelerine bağlanan ara birim sayesinde yakıt tüketimi, motor devri, motor sıcaklığı gibi kritik parametreler anlık olarak izlenebiliyor ve kayıt altına alınıyor. Sürücülerin gaz pedalını hangi hassasiyetle kullandığını dahi ölçümleyen sistem, yanlış kullanım alışkanlıklarının tespit ederek raporlanmasını sağlıyor. Lojistik sektöründeki bazı müşterilerinin 40 lt/100km ortalama tüketimden 30 lt/100km'ye kadar tasarruf sağladığını belirten Ataklı, aylık 15.000 TL'nin üzerinde yakıt tüketen bir çekici için, 4-5 günlük tasarruf ile bütün sistem yatırımının karşılandığını bildirdi. Konu ile ilgili özel donanım ve yazılım geliştirme çalışmalarının Tübitak tarafından desteklendiğini bildiren Ataklı, Trio Mobil olarak bu alanda özelleşmek istediklerini bildirdi.

  Yakıt tasarrufunun yolu araç takipten geçiyor #2

  IPhone/Android ve Blackberry uygulamaları büyük talep görüyor

  Iphone, Blackberry ve Android platformları için ayrı ayrı hazırlanan uygulamalar ile araçların son durumları, alarm ve ihlaller ofis dışında da takip edilebiliyor. Ücretsiz olarak sunulan uygulamaların büyük ilgi gördüğünü belirten Ataklı, "Akıllı telefonların internet kullanımını domine edeceği bir döneme giriyoruz,bu nedenle üst düzey kullanıcı deneyimi yaratan uygulamalar oluşturduk ve müşterilerimizin uygulamalara ilgisinden çok memnunuz" dedi.

  Yakıt tasarrufunun yolu araç takipten geçiyor #3

  Araç takip sistemleri ebeveynler tarafından tanınmalı

  Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde ebeveynler genç çocuklarının araçlarını da takip sistemi vasıtası ile kontrol altına alıyor. Aşırı hız ve tehlikeli manevraların önlenmesi ile birçok kazanın önüne geçiliyor. Benzeri bir bilinçlenmenin Türkiye'de de mutlaka gerçekleşmesi gerektiğinin altını çizen Ataklı, "Araç takip sistemlerinin ebeveynler tarafından mutlaka anlaşılması gerekiyor, çok düşük maliyetlerle sunulan ürün birçok anne babanın geceleri rahat uyumasını sağlayabilir" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir