Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  Yapılandırma paketinde çifte maaş müjdesi

  Hükümet, yaklaşık 10 milyon vatandaşa barış fırsatı veren yapılandırma paketinin kapsamını genişletti.
  • 14.06.2014 - 07:50
  Yapılandırma paketinde çifte maaş müjdesi

  Yapılandırma paketinde çifte maaş müjdesi #1

  Tarihi barış, eşi ölen kadınların yüzünü güldürdü. Çok sayıda dul kadına iki maaş üzerinden sosyal destek aldığı için kesilen 10-15 bin liralık cezalar yapılandırma kapsamına alındı

  KAPSAM GENİŞLEDİ

  Sabah'ın haberine göre; Hükümet, yaklaşık 10 milyon vatandaşa barış fırsatı veren yapılandırma paketinin kapsamını genişletti. Hem ölen eşten hem de babadan maaş aldığı için binlerce liralık ceza ödemek zorunda kalanlar, hem de oda ve borsalara borcu olan esnaf yapılandırma kapsamına alındı. Devletin yaklaşık 100 milyarlık alacağını yapılandırdığı tasarının Meclis Plan ve Bütçe Alt Komisyonu görüşmeleri sırasında düzenlemeler yapıldı. Başlıklar ise şöyle belirlendi:

  YANLIŞ YAPILAN ÖDEMELER

  Yersiz ödenen ve geri alınması gereken aylıklarla bunlardan doğan ceza ve faizlerin tahsilinden vazgeçiliyor. Daha önce yapılan tahsilatlar ise iade edilmeyecek. Bu düzenlemeden yaklaşık 36 milyon lira borcu olan 38 bin kişi yararlanacak.

  DUL KADINLARA İYİ HABER: ÇİFT MAAŞ SORUNU BİTİYOR

  Çok sayıda dul kadın iki maaş üzerinden sosyal destek aldığı için 10-15 bin liralık cezayla karşı karşıya kalmıştı. Bunu ödeyemediği için evine haciz giden binlerce dul kadın da tarihi barıştan yararlanabilecek. Hacizler durdurulurken, gecikme zammı ve faizleri silinecek. Yapılandırmadan boşandığı halde eski kocasıyla yaşamaya devam ederek usulsüz maaş alanlar da yararlanabilecek. Barıştan yararlanmaları durumunda aylıkları üzerindeki haciz kaldırılacak.

  BORÇLAR YAPILANDIRILACAK

  Oda ve borsa üyeleri, esnaf ve sanatkârların bağlı oldukları kuruma olan borçları yapılandırılacak.

  SENDİKALARA DESTEK

  Yüzde 3 işkolu barajı, ekonomik ve sosyal konsey üyesi işçi konfederasyonlarına, üye işçi sendikaları için yüzde 1 olarak uygulanacak. Böylece 40'ın üzerinde sendika kapanmaktan kurtulacak.

  TAŞERONLA TOPLU SÖZLEŞME

  Alt işveren işçilerinin örgütlenmesi halinde, işçi sendikası ile kamu işveren sendikası arasında toplu sözleşme yapılabilecek.

  YURTDIŞI FİRMALARA KOLAYLIK

  Türk firmalarının yurtdışına götürdüğü işçilerin sayısının artırılması için, işçilere ödenen prim üst sınırı asgari ücretin 6.5 katından 3 katına inecek.

  AİLE MERKEZLERİ GECE DE ÇALIŞACAK

  Aile sağlık merkezlerinde, acil başvuran hastalara hizmet vermek üzere, aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarına nöbet verilebilecek.

  YAYIN LİSANSLARINA DÜZENLEME

  Karasal sayısal yayın lisanslarının, belirlenen süreçte verilememesi nedeniyle, sıralama ihalesinin iki yıl için yapılması zorunluluğu kaldırılıyor.

  TIP FAKÜLTELERİNE DESTEK

  Borç ödeme gücü bulunmayan tıp fakültelerinin borçlarının ödenmesi amacıyla döner sermaye hesabına kaynak aktarılacak. 

  Görüş Bildir