Petrol
87.42
-0.09%
Euro
18.2053
0.26%
Dolar
18.4972
-0.05%
Altın
989.06
0.11%
Borsa
3147
0.00%
Bitcoin
363.756
-0.26%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Yatırım yapacaklara 12 altın öneri

  Tüm paranızın bir anda yok olmasına engel olmak için bunları mutlaka yapın.
  • 16.03.2012 - 13:31
  Yatırım yapacaklara 12 altın öneri

  Yatırım yapacaklara 12 altın öneri #1

  Yatırım yapmak gerçekten karmaşık ve zaman zaman da tehlikeli olabilen bir iştir. Bu karmaşık dünyada en ufak bir tehlike yaşamak tüm paranızın bir anda yok olmasına ve büyük zarara uğramanıza neden olabilir.

  Şimdi sizlere yatırım yapmanın 12 altın kuralını sunuyoruz

  Bu maddeleri dikkate alın ve yanlış yapmayın!

  1. Mutlaka düşük fiyata alın; yüksek fiyata satın!

  2. En çok kazandıran hisselerde şansınızı bir süre deneyin. Spekülatif birtakım söylentilere bağlı kalarak bu hisselere çabucak veda etmeyin. Zararlı çıkarsınız...

  3. Tabi ki bir kere kazandığınız hisseden sürekli zarar ediyorsanız da bu hisseye veya fona çok bağlı kalmayın. John Harvey Jones'un da söylediği gibi 'En sevdiğiniz çocuğunuzu zaman zaman öldürmek isteyebilirsiniz'. Korkmayın, bu kuralı uygulayın!

  4. Genel olarak uzun vadeli düşünün. Büyük yatırımcı Warren Buffet'ın bir zamanlar dediği gibi asla önümüzdeki 10 yıllık süreçte sizi alabora edecek varlıklara bel bağlamayın...

  5. Kar payınızı veya başka bir deyişle borsadan kazandığınızı yine borsaya yatırın! Böylece bir hisseden elde ettiğiniz küçük bir kar, bütüne baktığınızda büyük miktarlar yaratabilir.

  6. Asla bütün yumurtalarınızı tek bir poşete koymayın. Bir anda bütün yumurtalarınız kırılabilir ve elinizde sağlam yumurta kalmayabilir. Aynı anda farklı sektördeki kağıtlara yatırın. Birinden zararlı çıksanız da diğerinden bu açığı telafi edersiniz...

  7. Almış olduğunuz bir hisseyi bir kenara atıp onu unutmayın. Sürekli alın ve satın. Uzun vadeli planlar yapın fakat asla bir kağıdı uzun vadede elinizde tutmayın. Bir kenara atıp unuttuğunuz hisse gün gelir size kar sağlamayı unutur. Dikkatli olun!

  8. Eğer herhangi bir şirketin veya yatırımın nasıl işlediğini anlamıyorsanız veya bilmiyorsanız o, sizin için tehlikeli bir yatırım alanıdır. O kağıttan uzak durun!

  9. Kendi kendinize 'eğer şöyle olursa sonuç ne olur?'..vb gibi soruları sormayı asla unutmayın. 90'ların sonuna doğru birçok yatırımcı düşük riskli yatırımlara yöneldi. Bu yatırımcıların sadece çok küçük bür kısmı 'Eğer borsa kayalıklardan aşağı yuvarlanırsa ne olur?' diye sordu. Sonuç birçok yatırımcı için hüsranla bitti..

  10. Sakın kalabalığın aksi yönüne gitmekten çekinmeyin. Zaman zaman terse kürek çekmek işe yarayabilir. En başarılı yatırımcıların bir kısmı piyasa eğilimine ters gidenler içinden çıkmıştır...

  11. Kesinlikle birtakım şirketlerin gaza getirici spekülasyonlarına kanmayın. Tongaya düşebilirsiniz.

  12. İyi bir borsa takipçisiyseniz önsezilerinize güvenin. Yatırımcı coşkusuna kapılıp da her söze kulak asmayın. Zararlı çıkarsınız!


  Görüş Bildir