Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
438.500
-0.63%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C
  Yeni IMF Başkanı Türk olmalı

  Yeni IMF Başkanı Türk olmalı

  IMF Başkanlığı için adı geçen isimlerden biri olan Derviş, başkanlıkla ilgili konuştu
  • 02.12.2011 - 13:47

  Yeni IMF Başkanı Türk olmalı #1

  Kemal Derviş, IMF başkanın Türk olması gerektiğini, Türkiye'deki finans sisteminin diğerlerinden daha güçlü olduğunu söyledi.

  EURO'DAN ÇIKMAK İNTİHAR OLUR

  Derviş, Yunanistan'ın eurodan çıkmasını intihar olarak değerlendirdi.

  Turkic Amerikan Alliance (TAA) ve Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), ABD'nin 35 eyaletindeki Türk girişimciler, Amerikalı karar vericiler ve işadamları ile daha sıcak ilişki kurmak için lobi faaliyeti başlattı.

  Cumhuriyet gazetesinden Murat Gülderen'in haberine göre, TUSKON'un Washington'daki toplantısında konuşan Birleşmiş Milletler Kalkınma Ajansı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş, dünyada euro bölgesinde yaşanan krizden Türkiye'nin de etkileneceğini belirtti.

  IMF'NİN BAŞKANI BİR TÜRK OLMALI

  Derviş, "Sorunun aşılabilmesinde IMF kilit rol oynar ancak bu kurumun daha etkin bir yapıda çalışması gerek. Belli ki AB bunu tek başına aşamıyor. Avrupa'nın durumu AB'ye göre daha iyi ama ortada bir liderlik göremiyoruz. Ciddi bir krizle karşı karşıyayız. Türkiye'deki finansal yapı krizin odak noktası ülkelere göre çok daha sağlam. Bu açıdanIMF'nin başında Türk olmalı" diye konuştu.

  Şimşek: AB krizine karşı manevra yapacak çeşitli alanlara sahibiz

  ''Yeni zorluklar ve Fırsatlar'' başlıklı yıllık konferansta bir konuşma yapan Maliye Bakanı Şimşek, Avrupa'daki kriz karşısında Türkiye'nin olası etkilere yönelik manevra yapabilecek çeşitli alanlara sahip olduğunu belirterek, "Etrafınızda kontrol edemediğiniz konulara nasıl yanıt verdiğiniz önemli, biz bunlara cevap verecek alana sahibiz'' dedi.

  UZUN ZAMANDIR BÖYLE BİR ANI YAŞAMAMIŞTIK

  Şimşek, euro bölgesindeki borç krizinin tüm dünya için büyük bir sorun olduğunu belirterek, ''Küresel merkez bankalarının koordineli müdahalesi, ABD'deki tüketici güveninin geliştirilmesi ve Euro Bölgesi'nde borç kaygıları konusunda önümüzdeki günlerde ilerleme sağlanması umutları piyasalarda bir miktar normallik ve sakinlik hissi uyandırdı. Bu, çok cesaret verici bir gelişme. Çünkü uzun zamandır böyle bir anı yaşamamıştık" dedi.

  AB ile güçlü bağları olmasına ve dış şoktan etkilenecek gibi görünmesine rağmen Türkiye'nin bunlara karşı daha az kırılgan olmasını sağlayan bazı güçlere sahip bulunduğunu belirten Şimşek, Türkiye'de borcun gayri safi milli hasılaya oranının AB ortalamasının yarısından daha azına tekabül ettiğine, bütçe açığının da gayri safi milli hasılanın yüzde 1'i civarında seyrettiğine ve Türkiye'nin kamu sektörü net dış borcunun ikinci çeyreğin sonunda sıfır olduğuna dikkat çekti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir