Euro
15.3773
0.89%
Dolar
13.6153
1.03%
Altın
803.1550
0.25%
Borsa
1953
0.39%
Bitcoin
525.604
4.82%
1ºC
İstanbul
Bulutlu 1 C

  Yeni Tüketici Kanunu'nda devrim niteliğinde maddeler

  Yeni Tüketici Kanun taslağı tamamlandı. Taslakta devrim niteliğinde maddeler var..
  • 13.08.2012 - 11:08
  Yeni Tüketici Kanunu'nda devrim niteliğinde maddeler

  Yeni Tüketici Kanunu nda devrim niteliğinde maddeler #1

  Vatandaşın sorun yaşadığı pek çok konuda tüketici lehine düzenlemeler getiren taslakta, özellikle binlerce kişinin mağdur olduğu maketten yapılan konut satışlarına karşı sıkı tedbirler öngörülürken, tüketici, ödemelerini banka üzerinden ve tarafların rızasıyla yapacak, dolayısıyla inşaata başlamayan firmalar tüketiciden ödeme alamayacak. Yeni taslakla, malın tesliminden itibaren 6 ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim anında var olduğu kabul edilecek.

  Çileye dönüşen doğalgaz, internet ve telefon aboneliklerini iptal etmek de kolaylaşacak.

  TASLAK TAMAMLANDI

  Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni Tüketici Kanun taslağını tamamladı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, hafta içinde İstanbul'da düzenleyeceği basın toplantısıyla yeni taslağı açıklayacak.

  TÜKETİCİ DAHA İLERİ SEVİYEDE KORUNACAK

  Bakanlık, mevcut kanun üstünde değişiklikler yapmak yerine 4 maddelik yeni bir tasarı taslağı hazırlarken, yeni düzenleme, tüketicilerin daha ileri seviyede korunmasını amaçlıyor. Taslakla, tüketicilerin hak arama yollarının kolaylaştırılması, tüketicinin bilgilendirilmesine ağırlık verilmesi, bürokrasinin azaltılması ve hakkaniyete uygun bir ceza sisteminin oluşturulması sağlanacak. Haksız ticari uygulamalar, ürün sorumluluğu, finansal hizmetlere ilişkin mesafeli satışlar, ısmarlanmamış mal ve hizmetler gibi alanlarda yeni düzenlemeler de getirilecek.

  Taslakta yer alan bazı düzenlemeler şöyle:

  İMALATÇI SORUMLU OLACAK

  Hatalı bir ürünün, bir kişinin ölümüne veya yaralanmasına veya kullanımdaki bir başka malın zarar görmesine sebep olması halinde, bu ürünün imalatçısı doğan zarardan kusuru aranmaksızın sorumlu tutulacak.

  6 AYDA MALI İADE İMKANI

  Ayıplı mal ya da hizmette tüketiciye sağlanan haklar, vatandaş lehine genişletilecek. Mevcut kanunda yer alan 30 gün içinde ayıbın işletmeye bildirilmesi yükümlülüğü kaldırılıyor. Malın teslimi ya da hizmetin ifa edilmesinden itibaren 6 ay içinde ortaya çıkan ayıpların teslim anında var olduğu kabul edilecek. Bir ürünün ayıplı çıkması durumunda tüketici, ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi haklarından birini seçecek. Müteşebbis de tüketicinin seçmiş olduğu bu hakkı 30 gün içerisinde yerine getirmekle yükümlü olacak.

  MAKETTEN SATIŞA ÖNLEM

  Maket üzerinden satışı yapılan ve binlerce kişinin mağdur olmasına neden olan konut kampanyaları sıkı şekilde denetlenecek. Tüketici, ödemelerini banka üzerinden ve tarafların rızasıyla yapacak, dolayısıyla konutun inşasına başlamamış firmalar tüketiciden ödeme alamayacak. Konut veya tatil amaçlı taşınmaz satışları resmi şekilde olmadıkça geçerli olmayacak. Taşınmazlara ilişkin teslim süresi 30 aydan 36 aya çıkarılacak.

  KONUT SATIŞINDA CAYMA HAKKI

  Ön ödemeli konut satışlarında 14 günlük sebepsiz cayma hakkı getirilecek. Konut veya tatil amaçlı taşınmazların tüketiciye teslim tarihine kadar tüketiciye sözleşmeden dönme hakkı sağlanacak. Kampanyalı Satış İzin Belgesi kaldırılarak, konut satışlarının devlet garantisinde olduğu yönündeki yanlış izlenimlerin önüne geçilecek.

  ABONELİK İPTALİ KOLAYLAŞACAK

  Elektrik, su, doğalgaz, internet, telefon gibi aboneliklerde tüketicileri koruyucu düzenlemeler yapılacak. Abonelik sözleşmelerinin kapsamı genişletilerek her türlü abonelik, kanun kapsamına dahil edilecek. Müteşebbis, tüketicinin aboneliğe son verme isteğini, yönetmelikte belirlenecek süreler içinde yerine getirmek zorunda olacak. Aksi halde tüketici bundan sorumlu olmayacak.


  Görüş Bildir